1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı: Kent ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz
Anlı: Kent ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz

Anlı: Kent ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz

Türkiye’nin Türkçe-Kürtçe yayınlanan ilk ekonomi dergisi Abori’nin ikinci yıldönümü etkinliğine katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, belediyenin yatırım yaparak ve istihdam yaratarak kent ekonomisine büyük katkı sağladığına dikk

A+A-

Türkiye’nin Türkçe ve Kürtçe yayınlanan ilk aylık ekonomi dergisi Abori Dergisi, ikinci yılını kutladı. Bir otelde düzenlenen etkinliğe, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akad, Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Organize Sanayici İş Adamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) Başkanı Reyhan Aktar, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, Amedspor Asbaşkanı Nurullah Edemen ve Amedspor futbolcuları, Abori Dergisi’nden Veysi Polat ile bölgeden birçok işveren ile basın yayın temsilcisi katıldı.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Abori Dergisi’nden Veysi Polat, dergiye çıktığı günden bu yana destek veren herkese teşekkür etti, işverenlere Abori Dergisi adına plaket verdi.

UMUDUNU YİTİRMEMİŞ BİR COĞRAFYA

Plaket töreninin ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Anadolu’dan Trakya’ya, Kafkasya’dan Ortadoğu’ya, Erivan’dan Şam’a, Bağdat’tan İstanbul’a, Atina’dan Diyarbakır’a, Süleymaniye’de Kamışlo’ya, Kobani’den Mahabad’a kadar bu coğrafyanın bunca yaşanmışlığa rağmen umudunu ve inancını yitirmemiş bir coğrafya olduğunu ifade etti.

“Bizim başımıza gelenler başka bir coğrafyada yaşansaydı, inanın ki bugün oralarda sadece tarihten anılar olarak anlatılırdınız.” diyen Anlı, “Şehirlerimizi iyiye, güzele, barışa ve geleceğe dair üretmeye devam edeceğiz. Bu coğrafyanın insanına olan inancımızı ve geleceğine olan bağlılığımızın altını çizerek hep birlikte paylaşmak durumundayız” dedi.

 “ZOR VE ZAHMETLİ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”

Zor ve zahmetli günlerden geçildiğini dile getiren Anlı, “Geleceğimizi barış için, bir arada yaşam için, kardeşçe, namuslu ve onurlu bir yaşam için inşa edebiliriz. Vedat Türkali’nin hatırası için bunu söylüyoruz. Haramilerin saltanatını yıkacağız. Hep birlikte insanca, onurlu bir yaşam süreceğiz ve bu coğrafyada bunu yapabileceğimize dair en büyük güç, bu coğrafyanın bu toprağın ürettiği insandır, insan kalitesidir.”

 ‘KENT EKONOMİSİNE KATKI SUNMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Belediyenin yatırımları hakkında da bilgi veren Anlı, Kültür ve Kongre Merkezi’nin inşaatının bittiğini ve açılış hazırlıklarının yürütüldüğünü söyledi. Kongre Merkezi’nin bin 800 kişilik büyük bir salona ve aynı anda farklı etkinliklerin yapılabileceği çok sayıda etkinlik salonuna sahip olduğunu ifade eden Anlı, Kongre Merkezi’nin sadece Diyarbakır’a değil bölgeye hizmet edeceğini vurguladı.

 “FARKLI DÜŞÜNSEKTE AYNI DOĞRULTUDA EMEK VERİYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla ve politikalarıyla kent ekonomisine katkı sunduğuna, istihdam yarattığına dikkat çeken Anlı, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Her yıl kent ekonomisine katkı sunmaya çalışıyoruz. Geçen yılki bütçemiz 500 milyon TL civarındaydı. Bu yıl bunun yüzde 15-20 artması için gayret içerisindeyiz ve öz kaynaklarımızı arttırıyoruz. Yani aynı zamanda bizde işvereniz. Aynı zamanda bizde sizin yaşadığınız sıkıntıları biliyoruz. Bu kentin önemli sorunların da farklı düşünsek de farklı bakış açılarına sahip olsak da aynı doğrultuda ilerliyoruz, aynı doğrultuda emek veriyoruz.”

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT