1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı kayıplar için oturma eylemine katıldı
Anlı kayıplar için oturma eylemine katıldı

Anlı kayıplar için oturma eylemine katıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, kayıpların bulunması için yapılan oturma eylemine katılarak kayıp yakınlarına destek verdi.

A+A-

İnsan Hakları Derneği ve kayıp yakınlarının Diyarbakır Yaşam Hakkı Anıtı önünde kayıpların faillerinin bulunması ve yargılanması amacıyla oturma eyleminin 274'üncüsüne Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı da katıldı.

Sait Avşar, gözaltında kaybedilen M. Şerif Avşar'ın kaybedilme öyküsünü anlatırken nasıl kapıların yüzlerine kapatıldığını söyledi. Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici de kayıplar ve insanlığa karşı işlenen suçlarda “zaman aşımı”nı eleştirdi. Bilici, insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamayacağının altını çizerek, er ya da geç faillerin açığa çıkarılıp yargılanacağını söyledi. Kayıp fotoğrafların yere serilerek yapıldığı eylemde, Anneler Günü'nün en güzel hediyesinin kalıcı bir barış olduğunun altı çizildi.

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı da M. Şerif Avşar'ın kaybedildiği dönemde 3 gün içinde herkesin duyacağı kadar etkili bir çalışma yapıldığını söyledi. Konunun dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e götürüldüğünü anlatan Anlı, “Demirel bırakılacağına dair söz verdi, ama kayıplar bir devlet politikasıydı ve bırakılmadı” dedi. Anlı, Kürtlerin meydanda olduğunu, çocuklarına, özgürlüğüne ve onurlarına sahip çıktığının altını çizdi. Anlı, çocuklarını, yakınlarını arayanlara çalışma ve sahiplenme idarelerini saygı ile selamladığını ifade etti.

Açıklamaların ardından kayıpların bulunması için 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Grup daha sonra Avşar ailesinin M. Şerif Avşar için verilen mevlide katıldı.

 

HABERE YORUM KAT