1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı: Hep birlikte bu zor günlerin üstesinden gelebiliriz
Anlı: Hep birlikte bu zor günlerin üstesinden gelebiliriz

Anlı: Hep birlikte bu zor günlerin üstesinden gelebiliriz

DİSİAD İstişare Kurulu Toplantısı’nda konuşan Eş Başkan Fırat Anlı, Suriçi’nde yaşayan binlerce insanın yerini terk etmek zorunda kaldığını, 4 bin 200 ailenin belediyeye başvurduğunu belirterek, “Hepimiz birlikte hareket edersek bu zor günlerin üstesinden

A+A-

Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (DİSİAD) 2016 yılı İstişare Kurulu Toplantısı, Karacadağ Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, DİSİAD Yönetim Kurulu üyeleri, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral ve iş çevresi katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, çatışmalı ortamdan dolayı istişare toplantılarını uzun zamandır yapamadıklarına dikkat çekti. Kentin yaşadığı olayların telafisinin oldukça zor olduğunu belirten Baysal, “Her şeye rağmen bunların üstesinden gelebiliriz. Yeter ki tek vücut olalım. İmkanlarımız dahilinde dayanışma içinde olalım. Sur’da mağduriyet yaşayan insanlarımıza kucak açmalıyız. Kimseden yardım istemeden bunların üstesinden gelebiliriz.” diye konuştu. Baysal, ayrıca gösterdiği üstün başarıdan dolayı Amedspor Kulüp Başkanı Ali Karakaş ve As Başkan Nurullah Edemen’i tebrik etti.

Yüksek İstişare Kurulu adına konuşan Şeyhmus Akbaş ise, 7 Haziran’dan sonra bölgeyi bir felaketin sardığına işaret ederek, kamu düzeninin barış ve demokratik adımlarla sağlanabileceğini söyledi. Tüm sorunların TBMM çatısı altında çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Akbaş, konuşmasını Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket İsterim” şiiriyle tamamladı.

Anlı: Sorunlar şiddetle çözülemez, insan ölümleriyle gelecek oluşturulamaz

İbni Haldun’un “coğrafya kaderdir” sözlerine atıfta bulunarak konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise, Mezopotamya coğrafyasına biçilen rol ve yaşam tarzına razı olmadıklarını söyledi. Ankara’da yaşanan patlamadan dolayı yaşamını yitirenlerin acısını paylaştığını ifade eden Anlı, gözyaşının ortak olduğunu, bu sebeple Diyarbakır’da, Silopi’de ve Cizre’deki tüm annelerin acısını paylaştıklarını söyledi. Bu coğrafyada sorunların şiddetle çözülemeyeceğini ve insanların ölümüyle geleceğin oluşturulamayacağını vurgulayan Anlı, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın sözünün bugün pratikleşmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Diyarbakır tüm dışlanmışların kenti

Diyarbakır’ın ticari potansiyelini tarihsel bağlamda ele alarak değerlendiren Anlı, kentin bölgenin en önemli ticaret merkezi olduğunu ve birçok yerleşim alanın buradan beslendiğini belirtti. Kentin dışlanmış tüm kimliklerin kenti olduğunu söyleyen Anlı, geleceğin bunun üzerine inşa edilmesi halinde sağlıklı bir toplumun ortaya çıkacağını dile getirdi.

4 bin 200 aile belediyeye başvurdu

Anlı, Tahir Elçi’nin katledildiğini, 1 milyon 750 bin nüfuslu kentin abluka altında olduğunu, esnafın 78 gündür iş yapamadığını ve Suriçi’nde yaşayan binlerce insanın evini terk ederek kentin diğer mahallelerine yerleşmek zorunda kaldığını ifade etti. Sur’dan göç etmek zorundan kalan 4 bin 200 ailenin belediyeye başvurduğunu kaydeden Anlı, “Biz bu olumsuz durumu aşmalıyız. Hepimiz birlikte hareket ederek bu durumun, bu zor günlerin üstesinden gelebiliriz.” dedi. Akıl tutulmasına son verilmesini, herkesin barıştan ve dostluktan yana tavır alması gerektiğini vurgulayan Anlı, “başka şehir bulamazsın, bu şehir arkadan gelecektir” şiirinin dizeleriyle konuşmasıyla tamamladı. Yapılan konuşmaların ardından DİSİAD İstişare Toplantısı, devam etti.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler