1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı: Halkımızın yanında olacağız
Anlı: Halkımızın yanında olacağız

Anlı: Halkımızın yanında olacağız

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık’tan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağının sona ermesi üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ve HDP Diyarbakır milletvekilleri tarihi Kurşunlu Camii’nde incelemede bulunup, vatandaşlarla gör

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık’tan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağının 1 gün süreyle kaldırılmasının ardından ilçedeki tahribat ortaya çıktı.

 

Sokağa çıkma yasağının sona ermesi üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Fırat Anlı, Gültan Kışanak, ilçe belediyelerin eş başkanları, HDP Diyarbakır milletvekilleri, DBP, HDP il ve ilçe eş başkanları ile meclis üyeleri Sur Belediyesi’nde bir araya geldi.
 
Demirel: Kültürel miras yok ediliyor


Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasına rağmen giriş çıkışların polis kontrolünde yapıldığı ilçeye giden Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, HDP Diyarbakır milletvekili Çağlar Demirel, Sibel Yiğitalp, Feleknas Uca, DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek ile il yöneticileri Savaş Mahallesi’ndeki Kurşunlu Camii’de (Fatihpaşa Camii) incelemede bulundular.  


Camii içinde bir açıklama yapan HDP Grup Başkan Vekili Çağlar Demirel, sokağa çıkma yasağıyla insanların katledildiğini, kültürel mirasın yok edildiğini söyledi.
 
Anlı: Kelimeler anlatmaya yetmiyor
 
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise yaşananları kelimelerle anlatmanın mümkün olmadığını belirtti. Kurşunlu Camii’nin sadece tarih, inanç ve ibadet yeri olmadığını, Diyarbakır’ın kültürel mirasının en önemli eserlerinden biri olduğuna dikkat çeken Anlı, “Paşa Hamamı, Surp Gragos, buradaki birçok sivil mimari eser gibi maalesef Kurşunlu Camii de vahşetten nasibini almış durumundadır.” dedi.  
 
‘Ülkeyi yönetenlerin akla ve vicdana ihtiyacı var’
 
Sur’da yaşanan vahşete dur denilmesi gerektiğini ve yaşananların sürdürebilir olmadığını vurgulayan Anlı, “Ülkeyi yönetenlerin akla ve vicdana ihtiyacı var. Aksi takdirde maalesef bugün Kurşunlu Camii,  yarın başka bir yer olacak, bu ülkenin her yerinde bu ateş hepimizin yüreğine düşecek.”diye konuştu.
 
‘Halkımızın yanında olacağız’
 
İnsanların yaşamını yitirmemesi, tarihi mekanların ve yerleşim yerlerinin zarar görmemesini isteyen Anlı, şöyle konuştu: “Diyarbakır halkı ve şehri adına bu şehirde yaşayan insanlar adına sadece burada ibadet eden Müslümanlar değil bu esere sahip olan bütün halklar ve bütün inançlar adına yaşanan bu vahşeti kınıyorum. Halkımızın yanında olacağız, halkımızın mücadelesi ile birlikte olacağız. Bütün halkımıza geçmiş olsun diyoruz. Yaşamını yitirenlerin acısını paylaşıyoruz. Ailelerine başsağlığı diliyoruz. Ve umarız son olur diyoruz.”
 
Vatandaşlarla görüştüler
 
Açıklamanın ardından Sur Belediyesi’ne dönen Eş Başkanlar ve milletvekilleri, İskenderpaşa Mahallesi ile Melik Ahmet Caddesi’ne vatandaşlarla görüştüler.
 

HABERE YORUM KAT