1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı, Çüngüş ve Ergani'de Newroz ateşini yaktı
Anlı, Çüngüş ve Ergani'de Newroz ateşini yaktı

Anlı, Çüngüş ve Ergani'de Newroz ateşini yaktı

Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı, Diyarbakır'da tarihi Newroz kutlamalarına iki gün kala Çüngüş ve Ergani'deki yapılan kutlamalara katılarak, Newroz ateşini yaktı. Binlerce kişinin katıldığı kutlamalarda coşku büyüktü.

A+A-
Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı, dün Viranşehir, bugün de Diyarbakır'ın Çüngüş ile Ergani ilçelerinde yapılan Newroz Bayramı kutlamalarına katıldı.
 
Sabahın erken saatlerinde köylerden, mahallelerden gelen binlerce yurttaş,  Newroz alanına akın ederek, Newroz ateşini erken yaktı.
 
HDP İl Eş Başkanları, Ergani Belediyesi Eş Başkanları Ramazan Kartalmış ve Aygün Taşkın, DBP üyesi Hüseyin Barış, Ergani DBP Eş Başkanı Şehmus Doku, HDP Eş Başkanı Dilek Akhatun, Ergani HDP ve DBP ilçe örgütü ve Kobanêli aileler de katıldığı kutlamalarda, sarı, kırmızı yeşil renkte puşi ile fularlar, alanı adeta renk cümbüşüne çevirdi.
 
Kadın, erkek, çocuk, yaşlı her yaştan vatandaşın yöresel giysileriyle katıldığı kutlamalar, demokrasi ve özgürlük yolunda şehit düşenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Hilar Kültür Merkezi Folklor Grubu'nun sahne aldığı kutlamalarda, DBP Ergani Eş Başkanı Şehmus Doku, HDP Ergani Eş Başkanı Dilek Akhatun, HDP İl Eş Başkanları, Ergani Belediyesi Eş Başkanı Aygün Taşkın kısa bir konuşma yaparak, halkın bayramını kutladı.
 
Ardından konuşan Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı ise çok zor ve zahmetli günler geçirildiğini, ancak bundan sonra güzel ve aydınlık günlerin yaşanacağını ifade etti. “Düne kadar ciddiye almadıkları, önemsemedikleri Kürtler, bugün Türkiye'de demokrasinin, barışın ve kardeşliğin teminatıdır.” diyen Anlı, bugün bir arada yaşanabilmesinin Kürtlerin, özellikle Kürt siyasi partilerinin ve Kürtlerin özgürlük mücadelesinin sayesinde olduğunu vurguladı.
 
'Yüzde 10 barajı sorunumuz yok'
 
HDP'nin yüzde 10 baraj sorunu olmadığını söyleyen Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok çalışmak ve alınteri dökmek lazım. Şimdi çalışma zamanıdır. Parlamentoda bu mazlum halkın temsilcileri olursa kimse bize ikide bir farklı sözler söyleme cesaretini bulamayacak. Çok değil bir zamanlar belediyelere aday olduğumuzda bize şunu söylüyorlardı:
 
Bunlar 24 saat belediyeleri yönetemezler. Oysa bu bahar aylarında inşallah içme suyu nasıl çözüldüyse, kanalizasyon şebekesi, yolları, parkları, kadın merkezleriyle bir modern şehrin inşasını nasıl yapıyorsak Türkiye'yi de öyle inşa edeceğiz.”
 
Eş Başkan Anlı'nın konuşmasının ardından Newroz ateşi yakıldı. Kutlamalar, Koma Çiya'nın stranlarıyla geç saatlere kadar sürdü.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT