1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı: Anadil üzerindeki baskılar son bulsun
Anlı: Anadil üzerindeki baskılar son bulsun

Anlı: Anadil üzerindeki baskılar son bulsun

21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Eş Başkan Fırat Anlı, anadil üzerindeki baskıların son bulmasını istedi.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK)  Dil Komisyonu, 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle DTK binası önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, HDP Diyarbakır milletvekilleri Sibel Yiğitalp, İmam Taşçıer, Nursel Aydoğan, Feleknas Uca, DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, HDP İl Eş Başkanı Ömer Önen, yazarlar ve birçok yurttaş katıldı. Açıklamada konuşan DTK Dil Komisyonu üyesi İrfan Babaoğlu, Türkiye’nin demokratikleşmesi için öncelikli şartın anadilde eğitim olduğunu belirterek, anadil eğitimi önündeki engellerin kardırılmasını talep etti.

Açıklamada konuşan Eş Başkan Fırat Anlı, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nün, Pakistan'daki Bangal gençlerinin dil yasağını protesto ettiği için öldürülmesi, Bangal halkının direnerek özgürlüğünü elde etmesi ve UNESCO’nun bugünü Dünya Anadil Günü ilan etmesinin ardından kutlanmaya başlandığını hatırlattı.

‘Belediyelere büyük sorumluluk düşüyor’

Türkiye’de de dil ve kültürlerin yasaklandığını kaydeden Anlı, Kürtçeye yönelik baskı ve yasakların halen devam ettiğini ifade etti. Bu konuda belediyelere büyük bir sorumluluk düştüğünü kaydeden Anlı, “Çünkü belediyeler direk halkla ilişkilerin kurulduğu kurumlardır.” dedi. 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nü kutlayan Anlı, bir an önce dil üzerindeki baskıların son bulmasını istedi.Açıklamada DTK Eş Başkanı Selma Irmak ile DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek de birer konuşma yaptı.

HABERE YORUM KAT