1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlamlı diyalog: Oğlum sizin için de barış…
Anlamlı diyalog: Oğlum sizin için de barış…

Anlamlı diyalog: Oğlum sizin için de barış…

Geçtiğimiz gün Diyarbakır’da DTK, HDP ve DBP tarafından İstasyon Meydanı’nda düzenlenmek istenen ancak valiliğin yasak kararı nedeniyle DBP il binasına yapılan yürüyüşte dikkat çekici bir diyalog yaşandı.

A+A-

Polis barikatı önüne yaklaşan yaşlı bir anne polislere, “Oğlum sizin de anne babanız var. Size de bir şey olmasını istemiyoruz. Kimseye bir şey olmasın, barış olsun” diyerek barikatın kaldırılmasını istedi.


Bölgede artan çatışmalara yönelik tepkiler her geçen gün büyürken, barış talepleri daha gür çıkmaya başladı. Asker, polis, gerilla ayrımı yapmadan can kayıplarının önüne geçmek için savaşa karşı barışı savunan yurttaşlar, her alanda bu taleplerini dile getiriyor. Geçtiğimiz gün Diyarbakır’da DTK, HDP ve DBP tarafından İstasyon Meydanı’nda düzenlenmek istenen yürüyüşte de bu talep dile getirilirken, dikkat çekici bir diyalog bunun en anlamlı ifadesi oldu. Valilik tarafından İstasyon Meydanı’na yapılmasına izin verilmeyen yürüyüşte, polis barikat kurarak, kitlenin İstasyon Meydanı’na geçişine izin vermedi.
 
Bir annenin polis ile anlamlı diyaloğu


HDP’li yetkililer ile emniyet yetkilerinin arasında görüşmelerin devam ettiği bir sırada, yaşlı bir anne, polis barikatına doğru ilerleyerek, barikatın kaldırılmasını istedi. Bu talebin dile getiriliş biçimi ise çok anlamlıydı. Yaşlı anne barikatı kuran çevik kuvvet polisi önünde “Oğlum sizin de anne babanız var. Size de bir şey olmasını istemiyoruz. Kimseye bir şey olmasın, barış olsun. Kurban olayım kaldırın barikatı da yürüyelim. Bunun kimseye bir faydası olmaz. Hep birlikte barışı haykırıp barışı savunalım” diyerek, barikatın kaldırılmasını istedi.

 

(Sertaç Kayar)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler