1. HABERLER

  2. SPOR

  3. "Ankara'da yaşananların altında "Gezi Ruhu" yatıyor"
"Ankara'da yaşananların altında "Gezi Ruhu" yatıyor"

"Ankara'da yaşananların altında "Gezi Ruhu" yatıyor"

DİYARBAKIR - Amedsporun sezon başından bu yana uğradığı haksızlıklar, rakip sahada cereyan eden olaylar, ırkçı yaklaşımlar ve tüm bu olan bitenlere karşı TFF'nin tutumu spor camiasında çok sesli olarak tartışılmaya devam ediyor.

A+A-

Siyaset Analisti eski Diyarbakırspor sporcusu Mahmut Şimşek, Amedsporun yaşadığı durumu şu şekilde özetliyor: "Kabuk değiştiren demokratikleşme ve kardeşleşme yolunda ilerleyen bir Türkiye'nin Güneydoğu'da yaşayan insanlarının ekmeği, suyu, inancı siyasallaştırıldı. Günümüzde sporun da siyasallaştırılmasının agresifliğini yaşıyoruz" dedi

"ANKARA'DA HUNHARCA BİR OLAY YAŞANDI"

Uzay TV'de yayınlanan Ömer Büyüktimur'un sunduğu Gündem Programında Ankara'da yaşananlar, Amedsporlu yöneticilere saldırı olayları ele alındı. Programda konuşan Mahmut Şimşek Ankara'da yaşananları hunharca bir olay olarak değerlendirerek, "Trabzon'da yaşanan olay ile Başkent Ankara'da yaşanaları biribirinden farklı değerlendirmek gerekir. Trabzonda yaşananlar sadece bir gencin holiganca tavırdır, ancak Ankara'da yaşananlar ise insanlık dışı bir linç girişimi, aynı zamanda futbolun siyasallaşmasının bir sonucudur" dedi

"OLAYLARIN ALTINDA GEZİ RUHU YATIYOR"

Aynı zamanda sitemiz yazarı olan Mahmut Şimşek, programda özetle şunları söyledi: "Bu olayın alt yapısına iyi bakmak lazım,siyasallaşan sporun kime, neye hizmet ettiğini anlamak için bunları iyi analiz etmek, tüm bunları TFF ile birlikte masaya koymamız lazım. Ankara'da yaşananlar, Diyarbakırsporun Bursa'da, Denizli, Beşiktaş maçında yaşanan olayların altında Gezi Olaylarını sahaya taşımak meselesidir. Olaylar İstanbul Birliğinin sahaya yansımasıdır, yani siyasidir. Futbol Federasyonu takımları ve kitleleri terörize ediyor.

Gezi ruhu maalesef  spor kitlelerini kullanmak için kol geziyor, Kürtlerin Gezi olaylarına katılmaması, CHP ve MHP'nin kitleselleşememesi, işte bugün Sporun siyasallaşamasının altında geziyi yeniden faaliyete geçirmenin hesapları yatmaktadır, bu olayları çok iyi okumak gerekiyor. Önümüzdeki süreçte bu olayların daha vahim boyutlara gitmemesi için buradan uyarıyorum. Ankara'da yaşananlar kesinlikle basit bir holiganzm değildir, bunların altında ne yatıyor iyi okumak lazım.

"HOLİGANİZM DİYEMEZSİN"

Olayın alt yapısına bakarsak, evet isim Amedspor olduktan sonra bu olaylar artmıştır ancak bu olayların elbette öncesi de var. uzun yıllar önce Kayseri- Sivas maçında yaşanan olaylarda 43 kişi hayatını kaybetti, ancak oradaki olayların altında sadece o holiganca bir kavga yatmaktadır. siyasi bir olay değildir. Belki o dönemlerde Kayseri esnafının Sivas'ta ticari hakimliği vardı, onun çelişkisi yaşanıyordu.

Daha sonra tabi Diyarbakırsporun kuruldu, Diyarbakır'da oynanan Hatayspor  karşılaşmasında çıkan olaylarda bir vatandaşımız, bir gencimiz hayatını yitirdi. O karşılaşmada holiganca bir durumdu.

"OLAYLARI  NEDEN ANKARAY'A TAŞIMADINIZ?"

Bunları ayırt etmek lazım, TFF'ye seslenmek istiyorum, tabi öncesinde Başbakan'a seslenmek, yine öncesinde Gültan Kışanak'a seslenmek istiyorum, Bu saldırı sonrası siz Başbakana ne sundunuz? bu olayları sporun barış olduğunu, nasıl ve ne şekilde anlattınız?

Diyarbakır'daki iş adamlarına soruyorum bu olayları Ankara'ya nasıl taşıdınız?

Diyarbakır Valisine soruyorum, Diyarbakır halkını da yanınıza alarak Sayın Başbakan'a, TFF'yi ikaz etmesi ve bu konulara müdahil olması için siz ne yaptınız, neler söylediniz?

Düşünebiliyormusunuz, dünyanın hiç bir yerinde taraftarların bilinmeyen bir dilde söylemlerinden ötürü, Play_off'a giden bir takımın sırf bu nedenden ötürü 3 puanının sırf bir gözlemci raporuna dayandırılarak silinmesini asla göremezsiniz.

"NERDE BİZİM SİYASETÇİLERİMİZ"

Eğer futbolu barış olarak görüyorsak, birlikte bir yaşam tesis etmek istyorsak bütün yetkili kurumlar, Diyarbakırdaki işadamından valisine, belediye başkanına, sporcusuna kadar herkese görev düşmektedir. Ankara ile teması kesmemek gerekmetedir. Diyarbakırlı Vekillerimiz var, eğer Ankara'da lobin yoksa, Diyarbakır ayakta duramazsın. Ben bunu 30 yıldır dile getiriyorum. İşte bugün Amedsporun ayakta duramamasının tek sebebi Ankara'da lobisinin olmamasıdır. Siyasetçilerimiz maalesef Ankara'da bir lobi kuramıyorlar, "Ben kendi kendime yeterim" mantığı ile kimse bir yere varamaz.

Şunu mutlaka söylememiz lazım, "Ey TFF ve yönetim kurulu üyeleri, ben sizi FİFA ya UEFA ya şikayet edeceğim, biz dimdik ayaktayız haklarımı savunacağım"  bu söylemler kesinlike barışcıl anlamında olmak zorundadır.

Futbolu kavgadan ve siyasetten arındırmamız lazım. Futbolu sadece spor ile özdeşleştirmemiz lazım.

Diyarbakırspor formasını onurla, gururla taşıdım, hiç bir onun verdiği o hazzı veremez.

"LOBİN OLMAZSA BUNLAR DEVAM EDER"

Hangi siyasetçimiz Ankara Emiyet Müdürüne giderek, siz neden bu güvenliği sağlayamadınız, dedi. Sayın İçişleri Bakanı Efkan Ala Diyarbakır'ı Diyarbakırlıdan çok daha iyi bilen biridir, parti ayrımı yapmaksızın buradan soruyorum hangi siyasetçimiz bu konuyu sayın Ala'ya taşıdı. Ankara'da şeref tribününde yaşann bu rezaletler, TFF'nin takımlarımıza karşı yaptığı haksızlıkları kim bunları gidip anlattı. Ankara'da sosyal, siyasal, ekonomik lobin olmazsa, Diyarbakır'ın sorunlarını buraya taşıyamazsan işte bugünkü gibi olayları yaşamaya maalesef devam ederiz.

PROGRAMIN TAMAMINI BURADAN İZLEYEBİLİRİSİNİZ?

HABERE YORUM KAT