1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Ankara kurbanlarının yakınlarına ne kadar maaş bağlanacak?
Ankara kurbanlarının yakınlarına ne kadar maaş bağlanacak?

Ankara kurbanlarının yakınlarına ne kadar maaş bağlanacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ankara’da yaşanan patlama sonucunda yaralanan ve hayatını kaybeden vatandaşların hak sahiplerinin mağdur edilmeyeceğini bildirdi, Bakanlık hayatını kaybeden vatandaşların hak sahiplerine 497 ile 820 lira arasında aylı

A+A-

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yaşanan menfur pkk saldırısı sonucu 99 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve birçok vatandaşımız da yaralanmıştır. Söz konusu saldırı sonucu yaralananlar ile ölen vatandaşlarımızın hak sahipleri mağdur edilmeyecektir” denildi.


2012 ve 2013 yıllarında yapılan yasal düzenlemeler ile pkk eylemleri nedeniyle ölenlerin hak sahiplerine ve yaralanan sivillere aylık bağlanması ve kamuda istihdam hakkı getirildiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:


“Saldırıda ölenlerin hak sahiplerine aylık bağlanacaktır. Saldırıda yaralananlardan maluliyeti tespit edilenlere maluliyetleri oranında (yüzde 40 ila yüzde 100 arasında ) aylık bağlanacaktır. Kişilerin sigortalılıklarından dolayı almış oldukları aylıklar bu kapsamda bağlanacak aylıkları etkilememektedir.

Aynı anda iki aylığı alma imkânı bulunmaktadır. Hak sahiplerinden biri kamuda istihdam hakkından faydalanacak, eğer hak sahiplerinin şartları atanmasına uygun değilse bu haktan kardeşlerinden biri faydalanabilecektir. Aylığa bağlanmış kişilerin sağlık yardımları genel sağlık sigortası kapsamında karşılanacaktır.

Aylık bağlama işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilgili valiliğe yapılacak müracaatlar esas alınarak yapılacaktır. Bu vatandaşlarımızdan pkk suçlarından hüküm giymemiş olanlara, sağlık kurulu raporu ile durumlarını belgelemeleri halinde aylıkları bağlanacaktır. Tüm bu çalışmaların sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın hak sahiplerine 820 lira, malul kalan vatandaşlarımıza da maluliyet derecelerine göre 497 ile 820 lira arasında aylık bağlanacaktır. Tazminat ve diğer haklar için valiliklere müracaat etmeleri gerekmektedir.”  

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler