1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Ankara kurbanı genç kız gelinliğiyle toprağa verildi
Ankara kurbanı genç kız gelinliğiyle toprağa verildi

Ankara kurbanı genç kız gelinliğiyle toprağa verildi

Ankara katliamda yaşamını yitirenlerden Başak Sidar Çevik, Nurgül Çevik ve Yılmaz Elmascan, memleketleri Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi.

A+A-

Kürtçe ağıtların Yürek yaktığı cenaze töreninde, Başak Sidar'ın tabutuna gelinlik örtüldü.

 

Kızını ve kız Kardeşini kaybeden, eşi ise ağır yaralanan İzzettin Çevik, cenazeler sırasında güçlükle ayakta durabildi. Genç kadınların cenazelerini hemcinsleri omuzladı, cenazeler sırasında sık sık "Katil Erdoğan" sloganları atıldı.


Ankara'daki kanlı Saldırıda yaşamını yitirenlerden Şanlıurfa'nın Suruç iletinden olan üniversite Öğrencisi Başak Sidar Çevik ile halası olan üniversite mezunu Nurgül Çevik ile cenazesi Konya'ya Gönderilen eşi Gülhan Elmascan ile birlikte yaşamını yitiren Yılmaz Elmascan'ın cenazeleri, düzenlenen törenlerle ayrı ayrı toprağa verildi.


Cenazeler nedeniyle Suruç'ta halat durdu. Okullar öğretmeni ve öğrenciler Tarafından boykot edildi. İşyerleri ise açılmadı. İlçede sadece eczane ve fırınların açık olduğu görüldü.

Cenazeler, Ankara'dan getirildikten sonra törenin beklenmesi için Suruç Devlet Hastanesi morguna alındı.


Sabah saatleriyle birlikte hastane bahçesi, cenaze törenine katılacak olan Suruçlularla dolmaya başladı.

 

Kızı Sidar ile kanser tedavisine başlamak üzereyken bombaların hedefi olan kız kardeşi Nurgül'ü bombalı Saldırıda yitiren, eşi Hatice'nin ise ağır yaralandığı, katliam alanındaki kanlar içindeki eşine sarıldığı resmiyle, katliamın simgesi haline gelen öğretmen İzzettin Çevik ile Elmascan'ın babası Fethi Elmascan ve eşi Handika Elmascan, güçlükle ayakta durarak, taziyeleri kabul etti. Cenaze törenine HDP milletvekilleri Ibrahim Ayhan ile Leyla Güven'nin yani sıra, çok Sayıda Kobanili aile de katıldı.
Hastaneden ilk olarak Yılmaz Elmascan'nın cenazesi alındı. Sarı, kırmızı ve yeşil örtüye sarılan tabut, omuzlara alındı. Hastaneden birkaç yüz metre uzaklıktaki mezarlığı kadar da omuzlarda taşındı.

 

Tabutla birlikte ayrıca Elmascan çiftinin evlilik resimleri de taşındı. Cenaze taşınırken Gözyaşlarını tutamayan anne Handika'nın, ağıtlar yaktığı, zaman zaman da "oğlum barışa damat oldu" dediği görüldü. Elmascan'nın cenazesi Mezarlığa ulaştığında, bir tarlada taşlardan Oluşturulan bir platformun üstüne konuldu ve Birkaç kilometre ilerideki Kobani'ye karşı cenaze namazı kılındı. Namazın ardından cenaze sloganlar ve Gözyaşları eşliğinde toprağa verildi.
 
Topluluk daha sonra hastanede bekletilen diğer iki cenazeyi almak üzere buraya geldi. Cenazeler cenaze nakil Aracına konulduktan sonra, araç konvoyu ile Küçük Sergen Köyüne getirildi. Burada mahşeri bir kalabalık toplandığı görüldü. Cenaze aracından tabutların sarı, kırmızı ve yeşil renkteki örtülere sarıldığı görüldü. Sidar'ın tabutunun üzerine ise gelinlik de konulduğu gözlendi.

 

Her iki cenaze kadınların omzunda yine açık alanda kurulan bir platforma kadar taşınarak getirildi. Burada cenaze NAMAZI kılındı ve helallik istendi. Cenaze namazına katılan İzzettin Çevik, sürekli olarak tabutlara bakıp durdu. Kılınan Namazın ardından Çevik, kızının tabutunu omuzladı. Bir süre sonra tabutları yine kadınlar omuzlayıp, Mezarlığa kadar taşıdı. Mezarlıkta dini gereklerin yerine getirilmesinin ardından katliam kurbanları yan yana toprağa verildi. Bu Sırada İzzettin Çevik, elindeki pet şişeden mezarları suladı.
 
Yaşamını yitiren Nurgül Çevik'in lise, ilkokul 5 ve 3'üncü sınıflara giden 3 çocuk annesi olduğu, Çevik ailesinin 8 erkek arasındaki tek kız kardeş olduğu bildirildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler