1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anız yangınlarına son verilsin
Anız yangınlarına son verilsin

Anız yangınlarına son verilsin

Lice ilçesine bağlı Duru Köyü ve Kulp ilçesi Barın Köyü kırsalında peş peşe çıkan yangınlara, Orman İl Müdürlüğü’nün sorumluluk alanına girmesine rağmen, müdahale ederek söndüren Büyükşehir Belediyesi, bayram boyunca tüm mesaisini kent merkezi ve ilçelerd

A+A-

Anız yangınları kentte trafik kazalarına, yolların trafiğe kapanmasına ve kirliliğe yol açıp, doğayı, çevreyi ve tüm canlıları olumsuz etkilerken, İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici, anız yangınlarına son verilmesini istedi.

 

Büyükşehir Belediyesi, dört günlük bayram tatilinin son gününde Orman İl Müdürlüğü’nün sorumluluk alanı olan Lice ilçesine bağlı Duru Köyü ve Kulp ilçesi Barın Köyü kırsalında peş peşe çıkan yangınlara, Orman İl Müdürlüğü’nün araçlarının yetersiz kalması üzerine İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı araçlarla müdahale etti.

Bayram boyunca Kulp, Lice, Ergani, Silvan, Çınar, Bismil, Çermik, Eğil, Hazro, Kocaköy, Hani, Dicle ve Çüngüş’te çıkan orman ve anız yangınları hakkında bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici, yangınlarda binlerce dönümlük alanının kül olduğunu bildirdi.

Lice ve Kulp kırsalında farklı noktalarda çıkan yangınların kasıtlı çıkarıldığı ihtimalinin bulunduğunu açıklayan Hakkı Bilici, kent merkezi ve ilçelerdeki anız yangınlarının da tarla sahipleri tarafından yapıldığını belirtti.

Diyarbakır’daki ormanlık alanların Orman İl Müdürlüğü’nün sorumluluğunda bulunmasına rağmen, Orman İl Müdürlüğü’nün araç ve ekipman yönünden son derece yetersiz olduğuna işaret eden Bilici,  kendilerinin sadece destek vermekle sorumlu olmalarına rağmen, tüm yangınlara Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin müdahale ettiğini ve söndürdüğünü vurguladı.

Anız yangınına müdahale eden itfaiye erleri engelleniyor

1 Haziran-19 Temmuz tarihleri arasında ve özellikle dört günlük bayram tarihinde kent merkezi ve ilçelerde toplam 1117 anız yangınına müdahale ettiklerini söyleyen Bilici, anız yangınına müdahalede sıkıntı yaşadıklarını, itfaiye erlerinin müdahale ettiği sırada tarla sahiplerince saldırıya uğradığını, bir itfaiye aracının müdahale sırasında Çınar’da anızın ortasında kalarak yandığını, anız yangını sırasında zincirleme trafik kazaları meydana geldiğini bildirdi.

Anız yakılması kente ve doğaya ciddi anlamda zarar verdi

Anız yangınlarının Ramazan Ayı boyunca özellikle iftar saatlerinde, Ramazan Bayramı’nda ise tüm tarlalar ateşe verilmek suretiyle çıkarıldığına dikkat çeken Bilici, kentin adeta nefes alamaz hale getirildiğini, sokakların, evlerin anızlarla dolduğunu, doğaya ciddi anlamda zarar verildiğini bildirdi.

Jandarma ve emniyet yaptırım uygulamıyor

Karayolu kenarındaki tarlalarda anızın yakılması sonucu trafikte görüş açısının daraldığını, bunun trafik kazalarına yol açtığını ve telefon direklerinin yandığını söyleyen Bilici, Mahalli Çevre Kurulu Kararı’na göre anız yakmanın suç olduğunu, yakanlar hakkında yasal işlemin yapılması gerektiğini, ancak yaptırımın jandarma ve emniyette olmasına rağmen şimdiye kadar ciddi anlamda bir yaptırımın uygulanmadığını bildirdi.

Yakılmaması için uyarıda bulunuldu

Anız yakılmaması uyarısında bulunan Bilici, şu önerilerde bulundu: “Başta valilik ve kaymakamlıklar suç kapsamında olan bu olayın takipçisi olarak ilgili kanunun gereğini yerine getirmeli, anız yakanlarla birlikte tarla sahipleri de sorumlu tutulmalı, para cezası ağırlaştırılmalıdır. Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü, Ziraat Fakültesi, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından eğitim verilerek, tarla sahipleri bilinçlendirilmeli, çiftçilerin topraklarındaki anızı yakmaması için ek ödeme, ödül veya toprak koruma primi gibi bir takım teşviklerle ikna edilmesi gerekir. Gerekirse anızı tarladan uzaklaştıracak alet ekipman yardımı yapılarak toprak yüzeyinde bulunan anız toplanarak değerlendirilebilir.”

Anız yangınlarının zararlarına dikkat çekti

Anız yangınlarının zararlarına değinen Hakkı Bilici,  şunları söyledi: “Anız yakmanın toprak üzerinde ciddi anlamda olumsuz etkileri var. Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıları ve organik maddeyi beraberinde yok etmektedir. Bu da toprağın verimini düşürmektedir.

Daha çok gübre kullanmaya, gübre kullanımı da su kaynaklarımızın kirlenmesine yol açmaktadır. Toprakta bitkilere yararlı besin maddelerinin azalmasına, verimin düşmesine, toprağın çoraklaşmasına neden olmaktadır. Tarla topraklarında su ve rüzgar erozyonunun artmasına yol açmaktadır. Anız yangınları tarla yüzeyini bitki örtüsüz bıraktığından toprağı doğrudan yağmur damlalarına ve rüzgara açık hale getirmektedir. Orman yangınlarının çıkmasına, ekolojik dengenin bozulmasına ve tatlı su kaynaklarının azalmasına neden olmaktadır.”

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler