1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anız yakanlara para cezası
Anız yakanlara para cezası

Anız yakanlara para cezası

DİYARBAKIR- Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, bölgede hasat sezonun başlamasıyla birlikte anız yangınlarını önlemek amacıyla çeşitli tedbirle aldıklarını, buna bağlı olarak Cuma namazında anız yangınlarının yakılmasının

A+A-

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hasat sezonu başladı. Bu yıl Diyarbakır'da yağışın etkisiyle hububatta büyük bir verim sağlanacağı bildirildi. Kuraklık tehlikesinin Diyarbakır'da bulunmadığını beliren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, geçtiğimiz 30 Mart'ta kar yağışı ve fırtına nedeniyle oluşan donmada ciddi bir zararın meydana gelmediğini söyledi.

Diyarbakır'ın kullanılabilinir tarım arazisinin yüzde 94'ü tarla arazisi olduğu bilgisini veren Atalar, "Diyarbakır'da kullanılabilinir tarım alanı 6 milyon 400 bin dekardır. Bunun 4 milyon dekara yakını, buğday, 500 bin dekarı arpa tarımı oluşturuyor. Ayrıca yaklaşık 400 bin dekar civarında mercimek ekin alanlarımız mevcuttur. Tarım alanlarımızın yüzde 94'ü tarla arazileridir. Bölgemizde hububat çok önemli bir yere sahiptir. Diyarbakır'da eylül ayında buyana 300 milimetre yağış yağdı.

30 Mart'ta yağan kar nedeniyle bir don sorunu yaşandı. Tümünü bir arada değerlendirirsek, Diyarbakır genelinde kuraklık ve soğukluk nedeniyle hububatta ciddi bir zarar gözlenmedi. Bugün itibariyle kuraklıktan dolayı bitkilerde stres görülmüyor. Meteoroloji yetkililerinden aldığımız bilgiye göre önümüzdeki günlerde yağış bekleniliyor. Eğer bu yağışlar 30 milimetre civarında olursa bu yıl Diyarbakır bölgesinde hububatta kuraklık sorunu olmayacak" dedi.

ANIZ YAKANLARA PARA CEZASI VERİLECEK

Hububat hasat sezonu nedeniyle anız yangınların önlemek, biçerdöverlerin kontrolü ile ilgili çalışmaların başlatıldığını aktaran Atalar, bu yıl biçer-döverler konusunda yeni bir uygulama başlattıklarını dile getirdi. Anız yangınlarının önlemesi için İl Müftülüğüyle birlikte çalışma yürüteceklerini ifade eden Atalar, anız yakanların tespit edilmesi halinde para cezası verileceğini söyledi. Atalar, "Bölgemizde başlatılan bir uygulama ile biçerdöverlerin arkasına sap kıyıcı makineler eklenme zorunluluğu getirildi. Bu uygulamanın amacı, tarlaların mümkün mertebe dipten biçmek kaydıyla, tarlada sap bırakılmamasıdır.

Anızların yakılmaması noktasında vatandaşlarımızı bilinçlendirmek üzere bilgilendirme toplantıları yapılacak. İlgili kurumlarla yazışmalar yapılıp, iş birliği içerisinde anızların yakılmasını önlemeye çalışacağız. Diyarbakır İl Müftülüğü vasıtasıyla Cuma hutbelerinde anız yangınlarının zararlarıyla ilgili dini yönüyle bu konunun ne anlama geldiği noktasında vatandaşların bilgilendirilmesi istenilecek. Anız yakmak topraktaki mikro organizma dediğimiz bir çok gözle görünen, görünmeyen canlıların yaşamlarına son vermektir. Toprak canlı bir varlıktır.

Canlı bir organizma olan toprağın içerisinde bitkilerin hareketliliği devam etmektedir. Bitkilerin gelişmesi ve organik bir toprak yapısına ulaşması için canlıların varlıklarını sürdürmesi son derece önemlidir. Anız yangınları nedeniyle bu canlı varlıkların tamamının ölmesine neden oluyor ve toprağı cansız bir duruma getiriyoruz. Bunların engellenmesi için çeşitle tedbirler alıyoruz. Anız yangınlarıyla toprak yapısının bozulması bilimsel verilerle ortaya çıktı.

Yakılmaması, yakılmasından daha çok faydası var. Yakılmayan bir tarımın verimi de fazla oluyor. Bunu çiftçilerimize anlatacağız. Yaptığımız bu çalışma ve bilgilendirmelere uymalarını sağlayacağız. Anız yangınlarını çıkaranların tespit edilmesinin ardından hakkında cezai işlem uygulanacak. Yangın çıkaranların dekar başına 33 lira ceza verilecektir. Bölgemizde anız yangınlarının ortadan kalkması için tüm tedbirleri alacağız” şeklinde konuştu.

(ÜN-YRT-YHY-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT