1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anıt Park'ta neler oluyor?
Anıt Park'ta neler oluyor?

Anıt Park'ta neler oluyor?

Kentin sembolü haline gelen Anıt Park'ta neler yapılacağını kimse bilmiyor.

A+A-
Kent sakinleri yıllara şahitlik eden ağaçların geleceğinden endişe ederken, yetkililer sorulan soruları yanıtsız bıraktı.
 
Ağaçlar budandı, banklar söküldü
 
Diyarbakır'ın en eski parkı olan ve şehir merkezinde adeta bir akciğer görevi gören merkez Yenişehir ilçesindeki Anıt Park'ta bir takım çalışmalar başlatıldı. Parkın çevresi tahta perdelerle kapatılırken, içeride ise ağaçların budanması, bankların sökülmesi gibi çalışmalar yapılıyor.
 
Topraklı alanın ve ağaçların azalacağı endişesi
 
Parkın iki girişine asılan tabelalarda parkın örnek bir görüntüsü bulunuyor. Halk görüntülere bakarak, parktaki ağaçların azalacağı yorumlarını yapıyor. Mevcut ağaç sayısından tek bir tane bile eksilmesine razı olmayacaklarını belirten vatandaşlar, “Merkez Yenişehir İlçesi'ndeki Anıt Parkı'nın, kenttin kimliğini yansıtacak şekilde yenilenmesini, öncelikle parkın duvarları yıkılarak toplumla bütünleştirilmesi ve park içinin de estetik bir şekilde yapılmasını beklerken, mevcut ağaçların ve topraklı alanın azalacağı endişesini taşıyoruz” diyerek sıkıntılarını ifade ediyorlar.
 
Parkın etrafı neden kapatıldı?
 
Parkın etrafının neden kapatıldığını anlamadıklarını belirten vatandaşlar, “Park içerisinde muhteşem bir görüntü var. Çalışma yapacaksanız yapın ancak neden parkın etrafını kapattınız? Orada halkın görmesini istemediğiniz çalışmalar mı yapacaksınız? Biz asla buna müsaade vermeyiz. Hani belediye bütün parkların etrafındaki duvarları kaldırma sözü vermişti! Bu mu verilen söz? Asla orada bir oldubittiye müsaade vermeyeceğiz. Gezi eylemlerindeki gibi gerekirse sabahlara kadar parkta oturur nöbet tutarız da bir tek ağaç kestirmeyiz” diyerek sert tepki gösteriyorlar.
 
Vatandaşlar çalışma boyunca parkın vatandaşlara da kapatılmasını eleştirerek, alanın vatandaşa kapatılmadan çalışma yapılması için bir formül bulunmasını istedi.
 
Ucuman bilgi vermedi
 
“Oldubittiye müsaade vermeyeceğiz” diyen vatandaşların endişesini iletmek ve 2 Milyon 53 bin TL'ye mal olacak olan park ile ilgili bilgileri kamuoyuna paylaşmak adına aradığımız Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Abdulsamet Ucuman telefonlarımıza çıkmadı. Söz konusu daire başkanlığına Anıt Park ile ilgili bilgi isteğini bildirmemize ve aradan iki gün geçmesine rağmen konuyla ilgili bir açıklama yapılmaması, park ile ilgili halkın endişesinin yersiz olmadığı yönünde kanaat daha da keskinleşti.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT