1. HABERLER

  2. TV - DİZİ - MAGAZİN

  3. Andrew Lesnie hayatını kaybetti!
Andrew Lesnie hayatını kaybetti!

Andrew Lesnie hayatını kaybetti!

"Yüzüklerin Efendisi" filmiyle En İyi Görüntü Yönetmeni Oscar`ına layık görülen Andrew Lesnie kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

A+A-
Russell Crowe'un ilk yönetmenlik deneyimini yaptığı The Water Diviner filminde son kez görüntü yönetmeni olarak görev yapan Andrew Lesnie, geçirdiği kalp krizi sonucu 59 yaşında hayatını kaybetti. Ayrıca Lesnie, "Yüzüklerin Efendisi" filmiyle En İyi Görüntü Yönetmeni Oscar'ına layık görülmüştü.
 
 
Andrew Lesnie kimdir ?
 
 
Andrew Lesnie (d. 1956 - ö. 27 Nisan 2015), Avustralyalı görüntü yönetmeni. Daha çok her ikisi de Yeni Zelandalı yönetmen Peter Jackson tarafından yönetilen The Lord of the Rings üçlemesi (2001-2003) ve The Hobbit üçlemesi (2012-2014) ile tanınır. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) filmiyle 74. Akademi Ödülleri'nde En İyi Sinematografi Akademi Ödülü'nün sahibi olmuştur.
 
Kariyeri
 
 
Lesnie sinema kariyerine Australian Film, Television and Radio School'da öğrenciyken, 1977 tarihli The Getting of Wisdom filminde stajyer olarak başladı.[2] Bir sonraki yıl Patrick isimli korku filminde kamera asistanlığı yaptı.[2] 80'li yıllarda tv dizileri ve kısa filmlerde çalışan Lesnie, ilk görüntü yönetmenliği deneyimini 1986'da Fair Game ile yaşadı. 1989 yapımı The Delinquents filmi gişede büyük başarı elde ederken, Lesnie de ülkesinde tanınmaya başladı.[2] Andrew Lesnie'nin uluslararası alanda tanınması ise Babe (1995) ile oldu.
 
 
Andrew Lesnie 90'ların sonunda görüntü yönetmeni olarak The Lord of the Rings üçlemesi projesine dahil oldu. Yaklaşık üç yılda tamamlanan seri, gişede büyük başarı elde etti. Serinin ilk filmi olan The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring ile En İyi Sinematografi Akademi Ödülü'nü, son filmi olan The Return of the King ile de BAFTA kazandı.[3] The Lord of the Rings serisinden sonra yönetmen Peter Jackson'la çalışmaya devam eden Lesnie, King Kong (2005), The Lovely Bones (2009) ve The Hobbit üçlemesi (2012-2014) filmlerinde yer aldı.
 

HABERE YORUM KAT