1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Andımız kampanyası askıya alındı
Andımız kampanyası askıya alındı

Andımız kampanyası askıya alındı

4 yıldır ilkokullarda okutulan “Andımız”ın kaldırılması için kampanya yürüten Mazlum-Der, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Demokratikleşme Paketi”nde bunun kaldıracağını açıklaması üzerine, kampanyayı askıya aldı.

A+A-

 Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, “Bu konuyu 4 yıldır hep gündemde tuttuk. Çeşitli eylemler ve kampanyalar düzenledik. Emeğimizin boşa gitmediğini görmek bizim için mutluluk” dedi

 “Kimse, kimseye varlığını armağan etmeyecek”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı “Demokratikleşme Paketi”nin içerisinde, ilkokullarda okutulan “Andımızın” kaldırılmasının da yer alması, bu konuda 4 yıldır kampanya yürüten İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Yardımlaşma Derneği'ni (Mazlum-Der) sevindirdi. Bunun üzerine Mazlum-Der, “Andımız kaldırılsın” kampanyasını genelge yayımlanana kadar askıya aldı.

Konuya ilişkin Yenigün'e açıklamalarda bulunan Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, 4 yıldır sürdürdükleri tüm çalışmalarda “and” kaldırılıncaya kadar kampanyaya devam edeceklerini söylediklerini belirterek, “Ancak şuanda bu durum konusuz kalmıştır. Danıştay'da andın kaldırılması için açtığımız 3 dava sürüyor. Bu davalarda şu anda konusuz kaldı” dedi.

Kampanya çerçevesinde son açıklamalarını 16 Eylül'de Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yaptıklarını ve kentteki billboardlara ironik afişler astıklarını anımsatan Çoban, “İki defa imza standı açtık. Fiziki ve elektronik onbinlerce imza topladık. Bazı sivil toplum örgütleri de kampanyamıza destek oldu. Kampanyayı gündemleştirdik ve sürekli gündemde tuttuk. Konuyu AİHM'e kadar götüreceğimiz kamuoyu ile paylaştık. Andın kaldırılması için halkın da yoğun bir talebi oldu. Amacımız gerçekleşti. Bunun gerçekleşmesinde çalışmalarımızın katkısı yadsınamaz. Emeğimizin boşa gitmemiş olması bizler için büyük bir mutluluk” diye konuştu.

Okullarda bir daha herhangi bir andın okutulmayacağını ifade eden Çoban, “Bu tarz andlar umuyoruz ki artık öğrencilerin hayatına girmeyecek. Artık kimse varlığını kimseye armağan etmeyecek” dedi.

Çoban, Mazlum-Der olarak yeni kampanyalar yürüteceklerini de vurgulayarak, koruculuğun kaldırılması ve anadilde eğitimin hak olduğunun anlatılması yönündeki çalışmalarını daha yoğunluklu olarak sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT