1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. "Andımız Kaldırılsın" demek suç değil
"Andımız Kaldırılsın" demek suç değil

"Andımız Kaldırılsın" demek suç değil

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesinden yapılan basın açıklamasında, 2 yıl önce İHD Bingöl Eski Şube Başkanı Nihat Aksoy'un görev aldığı okulda andımız ile ilgili açıklamasının ardından hakkında verilen para cezasının iptal edildiği açıklandı. Böylece "andımız k

A+A-

DİYARBAKIR- Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında Mazlum-Der yetkililerinden Cihan Ülsen, Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi Başkanı Masum Yokuş ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Bingöl eski Şube Başkanı Nihat Aksoy yer aldı. Mazlum-Der yetkililerinden Cihan Ülsen'in yaptığı açıklamada, 2 yıl önce Nihat Aksoy'un görev aldığı okulda andımız ile ilgili açıklamasının ardından hakkında verilen para cezasının iptal edildiği açıklandı. Böylece "andımız kaldırılsın"ı dile getirmenin suç olmadığı ifade edildi.

Nihat Aksoy hakkındaki mahkeme sürecin değinen Ülsen, "2 yıl önce Nihat Aksoy görev aldığı okulda andımız ile ilgili birtakım açıklamalarda bulunmuştu. Bunun bir insan hak ihlali olduğunu belirtmişti. Bu düşüncesini ifade ettiğinden dolayı da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kendisi hakkında soruşturma açılmış ve idari para cezasına karar verilmişti. Bundan sonra iş mahkemeye taşınmıştı. Bu konuda Özgür Eğitim-Sen'inde o dönemde bir desteği söz konusu olmuştu. Zaten bizim de "andımız kaldırılsın" kampanyamız uzun yıllardır da devam etmektedir" dedi.

Memurlar Kanununa Göre Suç Olmadığı Onaylanmış Oldu

Mahkemenin para cezası kararının iptal edildiğine dikkat çeken Ülsen, "İdari mahkemenin karar verdiği söz konusu para cezası işleminin iptaline karar verilmiştir. Böylece "andımız kaldırılsın"ı dile getiren hak savunucuları hakkında herhangi bir idari işlemin 657. sayı memurlar kanununa göre bir suç olmadığı mahkemece onaylanmış oldu" şeklinde konuştu.

Andımızın Okutulmasını İnsani Bulmuyoruz

Ülseni'n ardından söz alan Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Masum Yokuş Türkiye'nin siyasi yapısına değinerek, "Özellikle şunu ifade etmek gerekir Türkiye'nin siyasi yapısı hastalıklı bir yapıdır. Dolayısıyla ulus devlet anlayışı içerisinde üretilen ve bize dayatılan sayısız mevzular var. Andımız da bu mevzulardan bir tanesidir. Biz gerek içerik olarak gerekse zorunlu olarak okutulmasını hiçbir zaman insani bulmuyoruz" dedi.

Maaş Kesintisi Cezası Verilmişti

Yaşadığı süreci anlatan Nihat Aksoy ise, "Görev yaptığım okulda bir insan hakları savunucusu kimliğimi de bir kenara bırakmadan öğrencilerime, öğrenci andının sizlere okutuluyor olmasının da bir insan hakları ihlali olduğunu bilerek ve altını çizerek ifade etmiştim. Bunun sonucunda okulun idaresi tarafından tutulan tutanak sonucunda soruşturma başlatıldı ve soruşturma neticesinde maaş kesintisi cezasıyla cezalandırıldım" ifadelerine yer verdi. (Emrullah Araz - İLKHA)