1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Andımız kaldırılsın
Andımız kaldırılsın

Andımız kaldırılsın

57 sivil toplum örgütü 'Özgürlüklerin önü açılsın' sloganıyla, okullarda okutulan 'andımız'ın kaldırılmasını istedi.

A+A-

Merkez Yenişehir İlçesi Sümer Camisi'nde kılınan cuma namazının ardından aralarında Özgür-Der, Mazlum-Der, Memur-Sen'in de bulunduğu İslami 57 sivil toplum örgütü üyesi yaklaşık 300 kişi, 500 metre mesafedeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yürürüp, 'Andımız kaldırılsın, 'Zalimler için yaşasın cehennem' sloganları attı.

Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde toplanan protesotcular adına konuşan Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, İslam inancında Müslüman evlatlarının varlığını, yüce Allah'ın dışında başkalarının varlığına kurban etme anlayışının 'şirk' olduğunu söyledi. Memiş şöyle konuştu: "Müslüman çocuklara her sabah gün doğumu ile adeta ibadet bilinciyle bu saçma ve şirk kokan sözleri söyletmek gaflet ve ihanet ile özdeştir. 1930'lu yılların totaliter ve faşizan uygulamaların ürünü olan bu ucube uygulamaya bir önce son verilmedir."

Diyarbakır'da 57 sivil toplum kuruluşu ortak bir açıklama ile hükümetten okullarda okutulan andımızın kaldırılmasını istedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan Memur-Sen, Anadolu Gençlik Derneği ve Özgür-Der'inde de aralarında yer aldığı 57 sivil toplum kuruluşu temsilcisi yaptıkları basın açıklaması ile yeni eğitim öğretim yılında okullarda okutulan andımızın kaldırılması yönünde çağrıda bulundu.

57 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ
Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, 2013-2014 eğitim öğretim yılının 16 Eylül Pazartesi günü başlayacağını belirterek, eğitimin önündeki pekçok sorunun devam ettiğini savundu.

İNANÇ DEĞERLERİ HİÇE SAYILIYOR
Eğitimin önünde pek çok sorunun yerli yerinde durduğunu ifade eden Yunus Memiş, "Yıllardır Milli Eğitim Bakanlığı bizleri ve çocuklarımızı inanç değerlerini hiçe sayan ve hayatın hiçbir aşamasında bize bir yarar sağlamayan kimi dersler ve uygulamalarla bizleri ötekileştirmeye devam etmektedir. Andımızdayatması ve Okullardaki Atatürkçülük dersleribu durumun en somut göstergesini teşkil etmektedir. İslami kimliğimizin yok sayılması ve bütünüyle cahili bir kimlik inşaetme çabasının sembolü olan bu uygulama akıl almaz bir bağnazlıkla sürdürülmektedir. Her sabah çocuklarımız anlamını idrak etmekte zorlandığı ve İslami ve insani kimliğini hiçe sayan bir durumla karşı karşıyadır." ifadelerini kullandı.

IRKÇILIĞI İÇEREN BİR AND
Andımız adı altında çocukların müntesibi olmadıkları bir milliyete nispet edilmekte olduğunu söyleyen Memiş, "Mutlu olmak için ulusal aidiyete mecbur tutulmakta, en vahim olanı ise yeryüzünde ırkçılığı körükleyen bir anlayış ile varlıkları ne olduğunu bilmedikleri bir ideolojik kimliğe armağan ettirilmektedir." dedi.

İslam inancında Müslüman evlatların varlığını Yüce Allah`ın dışında başkalarının varlığına kurban etmek anlayışının şirk olarak nitelendirildiğini ifade eden Memiş, "Halkın yüzde 98`ini teşkil eden Müslüman çocuklara her sabah gün doğumu ile adeta ibadet bilinciyle bu saçma saban ve Şirk kokan sözleri söyletmek gaflet ve ihanet ile özdeştir.Millî Eğitim Bakanlığı 1930`lı yılların totaliter ve faşizan uygulamaların ürünü olan bu ucubeuygulamaya bir an önce son vermelidir." şeklinde konuştu.

OKULLAR KIŞLAYA DÖNMÜŞ
Okulu kışla, öğrencileri de asker gibi algılayan ve resmi ideolojik şartlandırmayı esas alan Atatürkçülük, milliyetçilik, milli güvenlik siyasetine bağlılık gibi vurguların eğitimle hedeflenen ilkeler olmaktan çıkarılmalıdır diyen Memiş, "Eğitimde Resmi ideolojik şartlandırma ve dayatmaların tümüyle terk edilmesini, halkımızın inanç değerlerine aykırı derslerin konulmasını tümden reddediyoruz. İslami değerleri hayatımızın temelinde şekillendirilmeli, çocuklarımızın da bu şekilde yetişmesi için gayret ve çaba sarf edilmelidir." ifadelerini kullandı.

BU ANDIMIZ KALDIRILSIN
Toplum vicdanında derin yaralara yol açan sorunun giderilmesi için yetkililerin gerekli düzenlemeleri yapmaktan imtina ettiklerini ifade eden Memiş, "İslami kimliğimizin bir gereği olarak bizler çocuklarımıza ihanet dolu sözlerin söylettirilmesini kabul etmiyoruz. Hükümetten bir an önce yapacağı düzeleme ile kimliğimizi ve kişiliğimizi zedeleyen, ayrıca İslami ilkelere ve inancımıza ters düşen bu metnin kaldırılmasını talep ediyoruz." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT