1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Analarımızın döktüğü gözyaşı içten gözyaşıdır'
'Analarımızın döktüğü gözyaşı içten gözyaşıdır'

'Analarımızın döktüğü gözyaşı içten gözyaşıdır'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, ölen her insaların acısını paylaştıklarını belirterek, “Ankara’nın göbeğinde ölen her insanın acısıyla biz üzülüyoruz, analarımız gözyaşı döküyor ve bu içten bir gözyaşıdır.

A+A-

Onun için Ankara’da ölenlerin acısını paylaşıyoruz. Onların ailelerinin acısını paylaşıyoruz. Diyarbakır’da ölenlerin de ailelerinin acısını paylaşıyoruz. İnsanların ölümüyle geleceğimizin oluşturulamayacağını yaşayarak öğrenmiş bir toplumuz” dedi.
 
Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD), 2016 yılı istişare toplantısı gerçekleştirildi. Karacadağ Kalkınma Ajansı’nda yapılan toplantıya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, DİSİAD Başkanı Burç Baysal, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bazı bankaların bölge müdürleri katıldı.
 
“Diyarbakır’ı Bir Göle Benzetmek Lazım”
 
Toplantıda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, salondaki herkesin son 20 yılın ceremesini çekmiş insanlar olduğunu ve o yüzden kendisinin söyleyeceği yeni bir şey olmadığını anlatarak, şu ifadelerde bulundu:
 
“Ortadoğu’nun gerçekleriyle yüzleşiyoruz ve yaşıyoruz. Ama bu şu anlama gelmiyor. Bu biçimiyle bu kaderi de benimsemiyoruz. Bize uygun görülen bu yaşam tarzına da razı değiliz. Rıza göstermiyoruz. Son bir yılda yaşadıklarımız bile dünya üzerine birçok ülkenin 10 yılda yaşamadığı bir süreçtir.

 

Diyarbakır’ın temsil ettiği değerlere baktığımızda son derece güçlü bir tarihsel miras, bölgesel aktör olma ve bölgesine yön verebilme potansiyeli olan bir şehir. Diyarbakır’ı bir göle benzetmek lazım. Mardin’den Bingöl’den, Batman’dan, Elazığ’dan, Siverek’ten, Derik’ten, Ceylanpınar’dan, Şırnak’tan, Van’dan beslenen bir dinamik ve bu dinamik harekete geçtiği zaman birçok başka dinamiği de harekete geçirebiliyor.

 

O yüzden aslında son derece güçlü bir mekanizmaya ve perspektife sahibiz. Şimdi 500 yıla yakın bir süre bölgenin politik, ticari ve yönetim merkezi olmuş bir şehirden bahsediyoruz. Bunlar pozitif açıdan bizim geleceğe umutla bakmamızın zemin taşları. Yılmayacağız yorulmayacağız. Kendi gerçekliğimizden de kopmayacağız.”
 
“İnsanların Ölümüyle Gelecek Oluşturulmaz”
 
Ölen her insanın acısını paylaştıklarını söyleyen Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Ankara’nın göbeğinde ölen her insanın acısıyla biz üzülüyoruz, analarımız gözyaşı döküyor ve bu içten bir gözyaşıdır. Onun için Ankara’da ölenlerin acısını paylaşıyoruz. Onların ailelerinin acısını paylaşıyoruz. Diyarbakır’da ölenlerin de ailelerinin acısını paylaşıyoruz. İnsanların ölümüyle geleceğimizin oluşturulamayacağını yaşayarak öğrenmiş bir toplumuz. Diyarbakır’daki iş insanlarının çok önemli bir özelliği var; sadece kendi firmalarının ekonomik işlerinin takipçiliğini yapmıyorlar. Ondan daha fazlası toplumsal rol ve misyon üstleniyorlar. Bize dönük eleştirilerini de sonuna dek esirgemesinler. Eksiğimiz veya yanlışım varsa herkesten önce açık ve berrak bir şekilde söylemeliler. Bu şehrin bütün surları geçmiş bütün medeniyetlerin izlerini taşıyor. Defalarca yıkıma uğradı, bedeller ödedi. Ama bugün dimdik ayaktadır.”

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler