1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Anadolum Halk Oyunları Kostüm Müzesi kuruldu
Anadolum Halk Oyunları Kostüm Müzesi kuruldu

Anadolum Halk Oyunları Kostüm Müzesi kuruldu

İl Dernekler Müdürlüğü’nden tescilli olan Bağlar Halk Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü tarafından 81 İl’in halk oyunları kostümlerinin yer alacağı ‘Anadolum Halk oyunları kostüm Müzesi kuruldu.

A+A-

Şimdiye kadar 7 yöresel kıyafetin sergilenmeye başlandığı Müzede hedef 81 İl’deki tüm kostümlerin sergilenmesi. Kulüp Başkanı Ömer Kireççi, Müzeyi kurmalarındaki amacın çocukların ve gençlerin 80 İl’deki yöresel halk oyunları kıyafetlerini görmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Bağlar Halk Eğitim Merkezi’nde kurulan Bağlar Halk Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü, Diyarbakır’da bir ilk imza attı. Bünyesindeki Halk oyunları ekibinin Türkiye 3.’sü olan Kulüp, 81 Halk oyunları kostümlerini bir araya getirmek amacıyla ‘Anadolum Halk Oyunları Kostüm Müzesi’ni kurdu.

Bağlar Halk Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Başkanı Ömer Kireççi, Anadolum adlı Halk oyunları kostüm müzesi kurduklarını ifade ederek, “Müzemizde 81 İl’in halk oyunları kostümleri yer alacak. Bu müzeyi Halk Eğitim Merkezi binasında açtık. Böylelikle çocuk ve gençlerimiz diğer yörelerin kostümlerini de görmelerini sağlayacağız. Şuana kadar 7 yöremize ait halk oyunları kostümleri mevcut. Diğer illerin kostümlerini de bekliyoruz. Kostümler tamamlandığı zaman bir açılış ile halk oyunlarına gönül veren gençlerimize bu müzeyi kazandıracağız. Kulüp olarak, halk kültürü adı altında çalışma yapıyoruz. İnşallah sezon başladığı zaman unutulan geleneklerimiz olan ‘şehriye günü’ ve ‘oda oyunları’nı canlandırmaya çalışacağız” diye konuştu.

FOLKLOR EKİBİ TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Bağlar Halk Eğitim Merkezi olarak Halk oyunları ekibinin Türkiye üçüncülüğünün olduğuna işaret eden Kireççi, “2-5 Eylül tarihlerinde Tekirdağ’da Türkiye şampiyonası var. Grup birincisi olan yıldızlar ekibimiz, bu şampiyonada finale katılacak. Buradan da iyi bir derece almayı hedefliyoruz. Ekibimiz çalışmalarını sıkı bir şekilde sürdürüyor” dedi.

FUTBOL TAKIMIMIZ TÜRKİYE DÖRDÜNCÜSÜ OLDU

Kireççi, Kulüp bünyesinde Bağlar Halk Eğitim Merkezi futbol takımının gençler kategorisinde İl ve Grup birincisi ve yarı finalde Türkiye dördüncüsü olduğunu belirterek, “Bu yılda bu çalışmayı devam ettireceğiz. İzcilik çalışmamız var. Türkiye İzcilik Federasyonunun faaliyetlerini katılıyoruz. Hazar Gölü’nde mahalli hafta sonları kampları yapıyoruz. Bu yıl tiyatro grubu kuracağız. Sosyal, Kültürel ve sportif faaliyetlerini sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

GENÇLERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KURTARIYORUZ

Bağlar’daki gençleri kötü alışkanlıklardan ve madde bağımlılığından kurtarmaya çalıştıklarına değinen Kireççi, “Bağlar’daki hemen hemen bütün okullarda faaliyetlerimiz var. Özelikle halk oyunlarında. Bu çocuk buraya geldiği zaman öğretmeni ve lideri ile zaten bütünleşiyor. Buraya gelen çocuklar sokakta kalmıyor.

Haftanın 5 günü çalışıyor. Çalışmaların dışında halk eğitim merkezine geliyor. Yani boş zamanını halk eğitimde geçiriyor. Böyle bir çocuk, ne madde bağımlısı olur ne de kötü alışkanlıklar ve arkadaşlıklar edinebilir. Bizdeki çocuklar, hem beden eğitimi spor meslek yüksek okuluna hem de konservatuarlara giriyorlar. Beden Eğitimi Bölümüne giren arkadaşlarımız Türkiye derecesi olanlara ek puan gemliyor, bu ek puan ile okulunu okuyor. Halk oyunlarındaki çocuklarımız da burada öğrendikleri 7-8 yöre oyunları ile rahatlıkla konservatuara girebiliyor” dedi.

MİLLİ EĞİTİM CAMİASINDAN DESTEK ALIYORUZ

Kireççi, Milli Eğitim camiasından gerekli desteği aldıklarını vurgulayarak, “İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan, Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, şube müdürlerimiz, Halk eğitim Merkezi Müdürü Umut Özekinci gerekli desteği veriyorlar. Bize yer verdiler. Kendilerine teşekkür ediyorum.

HALK OYUNLARI ŞENLİĞİ DÜZENLEYECEĞİZ

İlçede bir halk oyunları yarışması düzenlemek istiyoruz. Şenlik şeklinde. Düşünün 60-70 okul, 15’er kişilik ekipler şeklinde kortej halinde Bağlar İlçe Müdürlüğü’nün önüne gelip oradan bir gösteri yapacağız. Daha sonra Halk eğitim Müdürlüğünün önüne gelerek, açık alanda gece güzel bir şenlik yapmayı düşünüyoruz” dedi.

(haberdiyarbakir.gen.tr)

HABERE YORUM KAT