1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anadolu parsı hakettiği yerde olmalı
Anadolu parsı hakettiği yerde olmalı

Anadolu parsı hakettiği yerde olmalı

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Berrin Ziyadanoğulları, Anadolu Parsı olduğu düşünülen genç erkek bireyin Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde vurulması ve tartışmalara konu olması sebebiyle açıklamalarda bulundu.

A+A-

"Akademik eğitimde, doğa korumada ve bilimsel araştırmalarda kullanılacak Anadolu parsının ait olduğu mekân yaşam alanı olan Diyarbakır Dicle Üniversitesi olmalıdır" diyen Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Berrin Ziyadanoğulları, Anadolu Parsı (Pantherapardus tulliana) olduğu düşünülen genç erkek bireyin Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde (Çınar'a 10 km uzaktaki Solmaz Köyünde) 03 Kasım 2013 tarihindevurulması ve tartışmalara konu olması sebebiyle açıklamalarda bulundu.

Dekan Ziyadanoğulları, "Orman ve Su işleri 15. Bölge Müdürlüğü Doğakoruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Biricik'e haber verilmiş olay yerine intikal ederek bu nadideörneğin heba olmasını, verdiği kıymetli bilgilerle önlemiş. Örnekten kan vedoku parçaları alınmış. İç organları veteriner fakültesi öğretim üyeleritarafından alınıp zarar görmeyecek şekilde gerekli işlemler yapılmıştır" dedi.

Ziyadanoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü: "Maalesef Tüm tabiat severler bu nadide türün sontemsilcilerinden birini ne yazık ki ölmüş olarak görebildi. Diyarbakır-Karacadağ alanında bu türün görülmesi aslında sürpriz sayılmaz.Bölge, memeli, kuş, sürüngen, bitki tür çeşitliliği açısından yurdumuzun çokzengin bir bölgesidir. Bu bölge detaylı araştırılacak olursa farklı türlerigörme şansı vardır. Çünkü değişik yaşam alanlarını (habitat) bünyesindebarındırır. Aynı zamanda göç yolları üzerinde bulunduğu bilinmektedir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin fauna(hayvan varlığı) ve florasının (bitki varlığı) oldukça zengin olduğunu belirtenZiyadanoğulları, "Bu doğalzenginliğimizin ilimiz ve bölgemiz vatandaşlarına, bilim dünyasına ve ilgilitüm çevrelere tanıtılması için nadide örneklerinin müzede korunması gerekmektedir. Zooloji müzemiz her yıl yüzlerce öğrenci tarafından ziyaretedilip, çocuklara çevre bilinci ve hayvan sevgisi aşılamaktadır. Ayrıca Bukonuda çalışan öğretim üyelerimizin bulunması nedeniyle üniversitemiz fenfakültesi biyoloji bölümü bünyesindeki müze, çok değişik canlı türlerine aitörneklerle doludur" diye ifade etti.

Tahniti yapılan Anadolu Parsı'nında bu müze bünyesinde yer almasını arzuladıklarını dile getiren Ziyadanoğulları, "akademik eğitimde,doğa korumada ve bilimsel araştırmalarda kullanılacak Anadolu parsının aitolduğu mekân, yaşam alanı olan Diyarbakır Dicle Üniversitesi olmalıdır" diye açıkladı.

HABERE YORUM KAT