1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anadolu ateşi son provasını yaptı
Anadolu ateşi son provasını yaptı

Anadolu ateşi son provasını yaptı

DİYARBAKIR- Diyarbakır düzenlenecek olan 4. Karpuz Festivali'nde sahne alacak olan Anadolu Ateşi Dans Grubu, son provasını yaparak festival saatini beklemeye başladı.

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Diyarbakır Valiliği'nin ortaklaşa düzenlediği Diyarbakır Kültür ve Karpuz Festivali programında yer alan Anadolu Ateşi Dans Grubu, ilk defa bir şehrin yöresine göre özel dans sergileyecek. 200 kişiden oluşan gruba Dicle Üniversitesi, ilk ve ortaokul öğrenciler de, koordineli çalışmayla sahnede yer alacak.

Ziya Gökalp Kapalı Spor Salonu'nda çalışmalarını sürdüren grup, son provasını yaptı.Anadolu Ateşi Dans Grubu kurucusu ve sanat yönetmeni Mustafa Erdoğan, Diyarbakır Kültür ve Karpuz Festivali'ne Anadolu Ateşi ve Diyarbakırlı sanatçılarla birlikte 200 kişiye aşkın bir kadroyla hazırlıklarını sürdürdüklerini söyledi. Erdoğan, "Diyarbakır'ın tarihini anlatan M.Ö. 7 bin ve 8 binli yıllardan başlayıp günümüze kadar gelen özel bir koreografi, özel bir gösteri hazırladık. Buranın kültürü olağanüstü bir zenginlik içeriyor.

Dünyada ilk tarımın yapıldığı topraklar, bereketli hilalin olduğu yer. Diyarbakır kent merkezi de yaklaşık 5 bin yıllık bir şehir. Türkiye'nin eşsiz bir hazinesi aslında. Diyarbakır'ın tanıtımı anlamında da güzel bir etkinlik olacaktır. Bir de ilk defa böyle bir iş yapıyoruz. Bölgeye özgü bir gösteri yapmak ilk defa yaptığımız bir şey. Burada Diyarbakırlı ilkokul öğrencileri, Diyarbakırlı ortaokul öğrencileri, Diyarbakırlı yaşlılar, Dicle Üniversitesi'nin ekibi, Anadolu Ateşi'nin tam kadrosu olmakta. Anadolu Ateşi şu anda turnelerine ara verip bu gösteriye hazırlandı. Diyarbakırlıların beğeneceği bir gösteri sunuyoruz.

Diyarbakır'ın tarihine bir selam vermek için yaptık. Ayrıca bu gösteriyi bölgede yaşanan ve Ortadoğu genelinde yaşanan mazlum halklara günümüzde yaşanan acılara ithaf ediyoruz, onlar için oynuyoruz.

Aslında son zamanlarda burada çok fazla bir festival iklimi yok ama biz yine sanatsal sorumluluğumuzun gereği olarak onlara küçük de olsa bir moral vermeye çalışacağız" dedi.


Grup, dün akşam yaptığı son provanın ardından gösteri saatini beklemeye başladı.


(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT