1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Anadili yasaklanan birey sağlıklı olmaz'
'Anadili yasaklanan birey sağlıklı olmaz'

'Anadili yasaklanan birey sağlıklı olmaz'

SES Diyarbakır Şubesi üyeleri, hala anadilde eğitim için alanlara inmek zorunda bırakıldıklarına dikkat çekerek, “Anadili yasaklanan, horlanan, küçük görülen, onunla eğitim ve öğrenimi baskı altında olan bir birey ileride hiçbir şekilde sağlıklı olamaz” d

A+A-

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, “Anadilde eğitim” talebine ilişkin Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sendika üyesi sağlık emekçilerinin hazır bulunduğu açıklamada sık sık “Bê ziman jîyan nabe” ve “Zimanê me rûmeta meye” sloganları atıldı. Sağlık emekçileri adına açıklamayı Kürtçe yapan SES Eğitim Basın-Yayın Sekreteri Şiyar Güldiken, hala anadilde eğitim için alanlara inmek zorunda bırakıldıklarına dikkat çekerek, “Birçok dil unutuldu, bazıları can çekişiyor. Ama Kürt halkı asimilasyona karşı yıllardır anadilini korumak için mücadele yürütüyor. Dilleri ile eğitim ve öğrenim alabilmek için taleplerinde ısrar ediyor” diye konuştu. Güldiken, şunları söyledi: “Anadili yasaklanan, horlanan, küçük görülen, onunla eğitim ve öğrenimi baskı altında olan bir birey ileride hiçbir şekilde sağlıklı olamaz. Sağlıksız birey, sağlıksız toplum demektir. Bunca yıldır ne yazık ki bu topluma reva görülen sağlıksızlık halidir. Anadilin unutturulması ve yok sayılması değil, ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim ve öğrenimin anadilde yapabilmenin yolları açılmalıdır. Bu konuda tüm yetkileri göreve çağırıyoruz.” Açıklama alkış ve sloganlar eşliğinde sona erdi.

HABERE YORUM KAT