1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anadilde eğitim verilmeli
Anadilde eğitim verilmeli

Anadilde eğitim verilmeli

Bağlar Belediyesi ile TÜM-BEL-SEN arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

A+A-

Bağlar Belediyesi, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM-BEL-SEN) arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Bağlar Belediyesi, Tüm Bel-Sen'e üye olan çalışanlarının sosyal ve özlük haklarını koruyan sözleşmeyi imzaladı. Bağlar Belediyesi'nde gerçekleştirilen imza törenine Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Murat Satıcı, Bilgi İşlem Müdürü Serdar Yiğit, Tüm Bel-Sen Eşbaşkanları Gülay Tekin Kuzu ve Muhsin Uyanık katıldı.

Konu hakkında konuşan Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Murat Satıcı, belediye olarak ellerinden geldiğince emekçilere destek sunacaklarını söyledi. Satıcı, “BDP'li belediyeler olarak KESK'e bağlı sendikalarla hukukumuz ortadadır. Onlar hem mücadele arkadaşlarımızdır, hemde yoldaşlarımızdır.

Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Tüm Bel-Sen'deki arkadaşlarla bir yol arkadaşlığımız var ve bu arkadaşlığımız sadece ekonomik temelde değildir. Düşünsel anlamdadır, hukuksal anlamdadır sosyal anlamdadır. Yoldaşlık, ideolojik anlamındadır. Aramızda ki dayanışma da bundan sonra da böyle devam edecektir. Bu sözleşmeyle birlikte bunu bir kez daha kanıtlıyoruz” dedi.

'Bağlar Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz'

TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Gülay Tekin Kuzu da örgütlü oldukları bütün belediyelerle sözleşmelerini yenilediklerini dile getirdi. Yapılan sözleşmelerin sadece ekonomik anlamında yapılan sözleşmeler olmadığını belirtti. Kuzu, “Bunun içerisinde üyelerimizin özgül hakları, hukuksal sorunları ekonomik problemleri ve aynı zamanda sosyal bir takım projelere de destek amaçlı bir sözleşmedir. Bizler sadece ekonomik anlamda bir iyileştirmenin toplumsal açısından yeterli olmayacağını biliyoruz.

Emek barış ve demokrasi mücadelesine yönelik sürekli çalışma içerisinde olduğumuz için de sözleşmelerimizde bu eksende olmaktadır. Biz tekrar Bağlar Belediyesi'ne gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bağlar Belediyesi ve TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şubesi tarafından imzalanan sözleşmede bazı yükümlülükler şöyle yer aldı:

2014-2015 dönemi Toplu İş Sözleşmesi TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şubesi ve Bağlar Belediyesi tarafında imzalandı. Önceki dönemlerde sözleşmede yer alan çalışan hakları korunurken, bazı yükümlülükler şöyle yer aldı:

-Belediyenin mevcut ya da açacağı kreş veya anaokullarından çalışanların çocukları ücretsiz yararlanır;

-Anadilde eğitim verilmelidir;

-Sendika ilan ve duyurularını çok dili olarak gerçekleştirir.

- Sendika çalışanlarının belediye hizmetlerini anadilde yapmalarını savunur

-Sözleşmeden yararlanan belediye çalışanlarının ailesinin şikâyeti üzerine aile içi şiddet uyguladığı tespit edildiği durumlarda, söz konusu çalışanın sözleşme hükümlerinde yer alan mali ve sosyal yardımlardan elde ettikleri elinden alınarak, bunlar çalışanın eşine ödenir. Uygulamayı sendika ve belediye birlikte yürütür;

-21 Mart Newroz Bayramı'nda tüm çalışanlar idari izinli sayılırlar;

-8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadın çalışanlar idari izinli sayılırlar;

-25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Hayır Günü'nde tüm çalışan kadınlar idari izinli sayılırlar;

-İşveren çalışanlara evlenmeleri halinde evlenme yardımı, doğan çocukları için doğum yardımı, çalışanların kendisinin görev esnasında kaza sonucu ölümü halinde veya görev dışında vefatı halinde yasal mirasçılarına, anne baba eş ve çocuklarının ölümü halinde ölüm yardımı yapar;

-Sendikanın talebi ile çalışanların yazılı talebine binaen kentimizde yoksullukla mücadele için çalışmalar yürüten Günışığı Yardımlaşma ve Dayanışma Mağazası, Sarmaşık Derneği'ne ve dezavantajlı çocuk grupları ile ilgili çalışmalar yürüten Göç Vakfı'na yardımda bulunulur.


 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT