1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anadilde eğitim imzaları yetkililere teslim edildi
Anadilde eğitim imzaları yetkililere teslim edildi

Anadilde eğitim imzaları yetkililere teslim edildi

Eruh, Kurtalan, Bismil, Silvan ve Siirt'te meydana çıkan binler, anadilde eğitim talebinde bulundu, “Andımız”ın kaldırılmasını istedi.Kaynak: http://www.haberdiyarbakir.com/anadilde-egitim-talepli-binlerce-imza-yetkililere-teslim-edildi-60086h/#ixzz2eepYh

A+A-

Anadilde eğitimin önündeki engellerin kaldırılması ve ilkokullarda okutulan "Andımız"ın kaldırılması talepliyle binlerce kişi meydanlardaydı. Eruh, Kurtalan, Bismil, Silvan ve Siirt'te de meydana çıkan binler, anadilde eğitim talebinde bulundu, “Andımız”ın kaldırılmasını istedi.

Siirt'in Eruh ilçesinde BDP öncülüğünde "Anadilde eğitim" talebiyle 2 gün önce ilçe genelinde ve köylerinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sunulmak üzere başlatılan kampanya çerçevesinde toplanan imzalar, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edildi.

BDP Eruh İlçe Örgütü önünde biraraya gelen ve aralarında BDP İlçe yöneticileri, Eruh Belediye Başkanı Melih Oktayı, il genel ve belediye meclis üyelerinin bulunduğu kitle tarafından yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından imzalar Eruh İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne verildi. İmzaların teslim edilmesinin ardından açıklama yapan BDP Eruh İlçe Örgütü Eş Başkanı Hüseyin Kılıç, anadilde eğitimin bir hak olduğunu ve bunun engellenmesinin demokrasiye ve insanlığa aykırını olduğu söyledi. Türkiye'de bulunan tüm halkların anadillerinde eğitim yapabilmeleri önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Kılıç, bu hakkın anayasal güvence altına alınmasını istedi.

Siirt'in Kurtalan ilçesinde de BDP ilçe teşkilatı ve Belediye Eğitim Destek Evi'nin "anadilde eğitim" talebiyle topladıkları imzaları düzenlenen basın açıklaması ardından Kurtalan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edildi.

İmzaları Kurtalan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim etmek için Sanat Sokağı'nda biraraya gelen kitle, Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürümek istedi. Polisler tarafından kitlenin yürümesine izin verilmedi. Polisler ile BDP Kurtalan İlçe Başkanı Yahya Sabaz arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın ardından kitle Sanat Sokağı'nda basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına çok sayıda kitlenin yanısıra BDP Kurtalan İlçe Başkanı Yahya Sabaz, Belediye Başkanı Necat Yılmaz, BDP Kurtalan İlçe Örgütü yöneticileri, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ve Belediye Eğitim Destek Evi çalışanları katıldı.

Belediye Eğitim Destek Evi eğitmenlerinden Fırat Yıldırım, aydınlık ve özgür bir gelecek için eğitimin anadilde yapılması gerektiğini ifade etti. Her sabah Kürt çocuklarına okutulan 'Türküm doğruyum" diye başlayan "Andımızı" hiçbir zaman kabul etmediklerini kaydeden Yıldırım, "Bundan sonra da kabul etmeyeceğiz ve varlığımızı hiç kimseye ve hiçbir halka armağan etmeyeceğiz" dedi.

Açıklamada sık sık "Zıman jiyane" "Zıman hebune", "Zıman azadiye", "Be zıman jiyan nabe" sloganları atıldı. Açıklamanın ardından BDP Kurtalan İlçe Başkanı Sabaz ve Belediye Başkanı Yılmaz dilekçeleri sunmak için Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geçti.

Siirt'te de Eğitim Sen Siirt Şubesi, KURDİ-DER ve Eğitim Destek Evi'nin öncülüğümde iki gün önce kent genelinde "anadilde eğitim" talebine ilişkin Milli Eğitim Müdürlüğü'ne verilmek üzere başlatılan imza ve dilekçe kampanyası çerçevesinde toplanan 2 bin imza ve 7 yüz dilekçe İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edildi.

İHD Siirt Şubesi önünde biraraya gelen kitle sık sık "Be ziman jiyan nabe", "Zimane me rumeta meye" sloganları attı. Aralarında Siirt BDP İl Başkanı Mehmet Ata İnan, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, HDP İl yöneticileri, Barış Anneleri, İHD, MKM, KURDİ-DER, MEYADER, TUHAD-DER, Eğitim Sen üyeleri, il genel ve belediye meclis üyelerinin de bulunduğu kitle, yapacakları yürüyüşün polisler tarafından engellenmesini protesto etti.

KURDİ-DER Siirt Şube yöneticisi Şerefhan Erdoğan, dilin insanlığın varoluşunun bir göstergesi olduğunu belirterek, anadilde eğitim önündeki engelin kaldırılmasını istedi. Açıklamanın ardından imzalar İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, "anadilde eğitim" talebiyle ilçede toplanan 2 bin dilekçe BDP İlçe Örgütü önünde yapılan basın açıklamasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edildi.

İlçe binası önünde yapılan basın açıklamasında konuşan BDP Parti Meclis üyesi Abdullah Kaya, "Bildiğiniz gibi içinde bulunduğumuz bu hafta okullar açılacak. Öte yandan Kürt sorunundaki çözüm sürecide devam ediyor. Halkımızdan ricamız çocuklarına kendi anadillerini öğretsinler. Nasıl ki anne sütü çocuğuna helal ise anadilde de eğitimde yine bunun gibi helaldir. Özellikle çözüm sürecinin başarı ile sonuçlanması için anadilde eğitimin en kısa zamanda başlaması gerekiyor" diye konuştu.

Açıklamanın ardından BDP Parti Meclis üyesi Kaya'nın da aralarında bulunduğu BDP'li yöneticiler imzaları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim etti.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde BDP İlçe Örgütü, Eğitim Sen ve KURDİ-DER tarafından toplanan yaklaşık 2 bin dilekçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne verildi. Hükümet Konağı önünde biraraya gelen ve aralarında Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede, BDP İlçe Örgütü Eş Başkanı Kerem Canpolat, KURDİ-DER Silvan Şube Başkanı Cemal Düşük, Eğitim Sen Silvan Temsilcisi Şirin Acır'ın bulunduğu çok sayıda kişi Kurmanci, Dımılki ve Türkçe "Anadilde eğitim istiyoruz" yazılı pankartı açtı.

"Li zimanê xwe xwedî derkevin", "Zimanê me rûmeta me ye", "Bê ziman jiyan nabe" ve "Varlığımız Türk varlığına armağan değildir" dövizlerini açan kitle adına KURDI-DER yöneticisi Cihat Çetinkaya yaptı. Çetinkaya, "Dil hakkı yaşam ve var olma hakkıdır. Biz de diyoruz ki, kimse dilimizi yasaklayamaz. Kürt halkı bunu asla kabul etmeyecektir" dedi. Ardından kitle "Bê ziman jiyan nabe" ve "Bijî berxwedana Rojava" sloganları atarak dağılırken, toplanan imzalar, Eğitim Sen, BDP ve KURDI-DER yöneticileri tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edildi.


 

HABERE YORUM KAT