1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Anadilde eğitim haktır'
'Anadilde eğitim haktır'

'Anadilde eğitim haktır'

Diyarbakır'da Kürtçe eğitim verecek olan Ferzad Kemanger okulunun mühürlenmesine ilişkin yazılı bir açıklama yapan MAZLUMDER Diyarbekir Şubesi, Anadilde eğitimi en temel insan hakkı olarak kabul gördüklerini kaydetti.

A+A-
MAZLUMDER Diyarbekir Şubesi, Anadilde eğitim vermek üzere Diyarbekir'de açılan Ferzad Kemanger okulunun mühürlenmesine ve bazı okullara yapılan saldırılara ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı.
 
Yapılan Açıklamada, “MAZLUMDER olarak; Anadilde eğitimi en temel insan hakkı olarak kabul ediyor ve kamu erkinin isteyen bütün dil gruplarına kendi dillerinde eğitim yapabilecekleri imkanları sağlaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu hakkı bugüne kadar tanımamış olan kamu erkine karşı anadilde eğitim için açılan okulları ve sonrasında gerçekleşen mühür kırma eylemlerini sivil itaatsizlik bağlamında değerlendiriyoruz.
 
Sivil itaatsizlik eylemleri, meşru bir hakkın gayrı meşru yasalar açıkça ihlal edilerek talep edilmesidir ve “izin alınmadı, ruhsatsız” gibi değerlendirmeleri geçersiz bırakır. Bu sivil itaatsizlik eylemi karşısında polisin; kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu kitleye karşı tazyikli su ve aşırı şiddet kullanmasını ve keyfi gözaltıları kınıyoruz. Kamu erkinin yapması gereken; bu eylemler aracılığıyla ortaya çıkan talebi görmek ve talep doğrultusunda gereken düzenlemeleri hayata geçirmektir” denildi.
 
'Temel insan hakları ilkelerine aykırı'
 
Anayasanın 42. maddesinin temel insan hakları ilkelerine aykırı olduğu bildirilen açıklamada, “Başta Tevhid-i Tedrisat Kanunu olmak üzere, kamu erkinin okulları kapatmaya gerekçe gösterdiği anayasanın 42. maddesinde geçen; “Eğitim ve öğretim, Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda (…) yapılır” ve “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez.” ifadeleri ile anayasadaki vatandaşlık tanımının kendisi Rûm Suresi 22. ayette geçen “renklerin ve dillerin farklılığının birer ayet olduğu” ilahi hatırlatmasıyla çeliştiği gibi en temel insan hakları ilkelerine aykırıdır. Yine bu yasa, “Her türlü ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılmasına ilişkin uluslararası sözleşmesi”nin 5. maddesi ve devam eden hükümleri ile düzenlenen eşit eğitim hakkının ortadan kaldırılmak gibi bir hukuksuzluğu taşıdığından bir an önce değiştirilmesi gerekmektedir” ifade edildi.
 
Sorumluluk çağrısı
 
“Bir kere daha görülüyor ki bir darbe ürünü olan 82 anayasası birçok maddesi ile hak ve özgürlüklerin önünde engel olarak durmaktadır” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı;
“Hükümet, başta anadilde eğitim olmak üzere eğitimin özgürleşmesinin önünde duran engelleri kaldırmalı, kamuoyuna verdiği demokratik, çoğulcu ve özgürlükçü anayasa sözünü zaman geçirmeden yerine getirmelidir.
 
Yine MAZLUMDER olarak; okulların mühürlenmesine gösterilen tepkinin başka okullara saldırma şeklinde zuhur etmesini tehlikeli buluyor ve esefle kınıyoruz. Meşru bir hak talebinin böylesi kör şiddet içeren eylemler eliyle sabote edilmesinin hiçbir meşruiyeti olmadığını düşünüyor, böylesi eylemlerin bir daha tekrarlanmaması hususunda herkesin sorumlu ve dikkatli davranması çağrısında bulunuyoruz.”

HABERE YORUM KAT