1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anadil yürüyüşüne katılım çağrı
Anadil yürüyüşüne katılım çağrı

Anadil yürüyüşüne katılım çağrı

Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi'nce, “Anadilde eğitim” talebiyle toplanan imzaların bugün İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslimi öncesi gerçekleştirilecek yürüyüşe katılım çağrısında bulunuldu.

A+A-

Eğitim, Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Diyarbakır Şubesi, 2013-2014 öğretim yılının başlamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Eğitim ve öğretimin sorunlarının daha da çoğaldığının ve yeni dönemde eğitim-öğretime bu halde başlanacağının belirtildiği açıklamada, “4+4+4 denen eğitim sisteminin sonucunda ortaya çıkan sorunlar veli, öğrenci ve öğretmenleri mağdur etmeye devam ediyor. Norm kadro fazlası duruma düşen öğretmenlerin sürgün gibi yer değiştirmeleri kaçınılmaz olarak sürüyor. Kalabalık sınıflar, okulların fiziki koşullarındaki yetersizlikler devam ediyor. Bölgemizdeki başarısızlık nedeni ortadan kalkmış değil. Kaynaksızlık nedeniyle yine velinin cebine el uzatılıyor. Kayıt paraları toplanmaya devam ediyor” denildi.

'Anadilde eğitim bütünleştirir'

İlk okullarda okutulan Andımız'ın hala kaldırılmadığına da işaret edilen açıklamada, “Yine Kürt çocukları sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 'Türküm Doğruyum….'diye başlayan And'la okula başlayacak, bu ırkçı bakışla çocuklarımızın 'Varlığı', 'Türk Varlığına Armağan' edilecek. Milyonlarca Kürt Öğrenci ırkçı, gerici eğitim sistemi içinde kendi anadilinden yoksun bir şekilde yabancı bir dille eğitime tabi tutulacak. Dünyanın en iyi eğitim sisteminin bile anadilde verilmedikçe başarı şansı yoktur. Coğrafyamızda başarısızlığın temel nedeni hiç kuşku yok ki yabancı bir dille eğitimin yapılıyor olmasındandır. Tüm bilimsel araştırmalar, anadilde yapılan eğitimlerin başarı şansının daha yüksek olduğunu göstermesine rağmen, ülkemizdeki başarısızlığı başka nedenlere bağlamak gerçekçi değildir. Kendi anadilinde eğitim gören öğrencilerin başka bir dili de daha kolay öğrenebildikleri tespitlidir. Dünyanın birçok yerinde çok dilli eğitime geçilirken anadilinde eğitimin parçalanmaya yol açacağını savunmak, tekçi faşist zihniyetin ürünüdür. Anadilde eğitim bölmez aksine bütünleştirir, kardeşleştirir” ifadelerine yer verildi.

Dilekçeler bugün teslim edilecek

Anadilde eğitim talebine ilişkin olarak herkese büyük görevler düştüğünü kaydedilen açıklamada şu ifadelerle çağrıda da bulunuldu:

“Sessiz kalarak bu suça ortak mı olacağız, yoksa mücadele ederek onurumuzu mu koruyacağız? Elbette ki her onurlu halk gibi bizlerde mücadele yolunu seçtik. Bu anlamda programladığımız şekilde 'Anadilde eğitim' talepli eylemlerimizi başlatıyoruz. İlk adım olarak yarın (bugün) saat 13.00′de BDP İl Örgütü binasından Bağlar Kaymakamlığı'na bir yürüyüş düzenleyeceğiz. 'Anadilde eğitim' talebiyle topladığımız dilekçeleri Milli Eğitim Müdürlüğü'ne vereceğiz. Tüm halkımızı yürüyüşümüze katılmaya çağırıyoruz.”

HABERE YORUM KAT