1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anadil, oğul mektubu ve anne…
Anadil, oğul mektubu ve anne…

Anadil, oğul mektubu ve anne…

Cezaevindeki oğluna mektup yazmak için Kürtçe dil kursuna giden 53 yaşındaki anne Sultan Ancar, yaşına rağmen 4 ayda Kürtçe okuma-yazma öğrendi. Anne Ancar, artık oğlundan gelen Kürtçe mektupları ve şiirleri okuyabildiğini belirtiyor.

A+A-

Ceren Kadın Derneği'nde açılan Kürtçe dil kursunda okuma yazma öğrenen 5 çocuk annesi Sultan Ancar, cezaevindeki oğluna Kürtçe mektup yazmak için 53 yaşından sonra okuma-yazma kursunda anadilini öğreniyor. 2009′dan bu yana cezaevinde olan ve 3 kez müebbet hapis cezası verilen oğlu Cebrail Ancar'a kendi anadilinde mektup yazmak için Ceren Kadın Derneği'nde açılan Kürtçe okuma-yazma kursuna giden anne Ancar'ın tek isteği Kürtçe okuma-yazma öğrenmek. Acar, kursa başlayalı 4 ay olmasına ve ilerleyen yaşına rağmen anadilinde okuma ve yazmayı öğrendi.

'Oğlumun şiir kitabını heyecanla okudum'

Anne Ancar, oğlu Ancar'ın 1998 yılında Ege Üniversitesi Fizik Bölümü ikinci sınıf öğrencisi iken PKK saflarına katıldığını ve 11 yıl sonra 2009′da çıkan bir çatışmada yaralı yakalanarak cezaevine konulduğunu söyledi. Oğlu Ancar'ın cezaevinden kendilerine Kürtçe mektup gönderdiğini belirten anne Ancar, “Oğlumdan her mektup geldiğinde çocuklarıma okumalarını söylerdim, onlar da bana okuma yazma öğrenmemi söylediler. Çocuklarımın önerisi üzerine Ceren Kadın Derneği'nin Kürtçe okuma yazma kursu verdiğini duydum ve buraya kaydoldum” dedi. Oğlu Ancar'ın Kürtçe ve Türkçe “Sedef” adlı şiir kitabı çıkardığını ve oğlunun şiir kitabını büyük bir heyecanla okuduğunu aktaran anne Ancar, şunları söyledi:

“Okuma yazmayı kendi anadilimde öğrenmek benim için ayrı bir heyecan, sonuçta Kürt halkı anadili ve özgürlüğü için yıllardır savaşıyor, bedeller ödüyor. Benim de oğlum bu savaşçılardan biri. Bu yüzden anadilimde okuma yazma öğrenmek benim için ayrı bir onurdur.”

Kadın dergisine şiir yazdı

Anne Ancar, 2 ay önce Heviya Jine dergisine Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi anısına “Por sora min” adlı bir şiir yazdığını ve şiirinin dergide yayınlandığını söyledi. Cezaevlerinin, anadilde eğitim hakkını ve özgürlüğünü savunan binlerce insanla dolu olduğunu kaydeden anne Ancar, “Dilimize sahip çıkmak, onurumuza sahip çıkmaktır” dedi.

Oğlu için şarkı besteledi

Oğlu Ancar'ın cezaevine düştüğü ilk yıllarda oğluna şarkı bestelediğini de söyleyen anne Ancar, oğlu Ancar için bestelediği şarkıyı söylerken, duygularına hakim olamadı. Anne Ancar, şarkısında anne olarak hissettiklerini anlattığını, bestesini ise oğlunun yaralı olarak hastaneye getirildiği gün yaptığını söyledi.

HABERE YORUM KAT