1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Amerikalı ünlü Gazeteciler Bağlar Belediyesini ziyaret etti
Amerikalı ünlü Gazeteciler Bağlar Belediyesini ziyaret etti

Amerikalı ünlü Gazeteciler Bağlar Belediyesini ziyaret etti

Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, CNN, Washintong Post, USA Today, Star Tribune, Chicago Tribune gibi gazete ve televizyon editörlerinden oluşan 16 kişilik gazeteci ekibini kabul etti. Özsökmenler, gazetecilere Bağlar’ın sorunları ve bel

A+A-

Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, CNN, Washintong Post, USA Today, Star Tribune, Chicago Tribune gibi gazete ve televizyon editörlerinden oluşan 16 kişilik gazeteci ekibini kabul etti. Özsökmenler, gazetecilere Bağlar’ın sorunları ve belediyenin projeleri hakkında bilgi verdi.

John Hopkins Üniversitesi İleri Düzey Uluslar arası Çalışmalar Okulu’nun yürüttüğü Uluslar arası Habercilik Projesi çerçevesinde Türkiye’ye gelen ABD’li bir grup gazeteci Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler ile görüştü. Kadın Sanat Atölyesi’nde yapılan görüşmeye, CNN, Washintong Post, USA Today, Star Tribune, Chicago Tribune gibi gazete ve televizyon editörlerinden oluşan 16 kişilik gazeteci ekibi katıldı. Görüşmede, Bağlar’ın yapısı, nüfusu, ekonomik durumu ve Bağlar Belediyesi’nin yürüttüğü sosyal projeleri anlatan bir sunum yapıldı.

Binlerce kadın ve çocuğa destek

Daha sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Özsökmenler, bu tür görüşmelerin halkların kuracağı kardeşçe bir dünya yaratmada katkısı olacağını dile getirdi. Özsökmenler, Bağlar’ın 90’lı yıllardan itibaren göç nedeniyle hızla büyüdüğünü ve bu durumun çarpık kentleşme, yoksulluk, işsizlik gibi bir çok sorunu beraberinde getirdiğini ifade etti. Bu nedenle kentsel çalışmaların yanı sıra sosyal çalışmalara ağırlık verdiklerini bildiren Özsökmenler, “Bu göçten en fazla kadın ve çocuklar etkilendi. O nedenle öncelikle kadın ve çocuklar için pilot projeler başlattık. Bu projeler giderek büyüdü ve gelişti. 4 yılda binlerce kadın ve çocuğun eğitimine aktif destek sağladık. Kadınlar için çeşitli kurslar ve atölye çalışmaları düzenledik. Şiddet mağduru kadınlara danışmanlık hizmeti verdik. Ancak Bağlar büyük bir yer ve sorunların çözümü için bu tür çalışmaların daha da yaygınlaşması gerekiyor” dedi.

ABD’li gazeteciler, görüşmenin ardından Kadın Yaşam Parkı ve Kardelen Kadın Evi’ndeki atölyeleri gezerek çalışmaları yerinde izledi. Bilgisayar, okuma yazma, el sanatları atölyelerini gezen gazeteciler kursiyer kadınlarla bir süre sohbet etti. Parktaki kadın ve çocuklarla da görüşen gazeteciler büyük ilgiyle karşılaştı.