1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Amerika'dan getirilen pamuk türü para etmiyor
Amerika'dan getirilen pamuk türü para etmiyor

Amerika'dan getirilen pamuk türü para etmiyor

Çiftçiler Amerika’dan getirilip çiftçilere dağıtılan “stonbil” cinsi pamuk türünün para etmediğini belirttiler

A+A-

Şanlıurfa'da bir araya gelen bazı pamuk üreticileri, GAP'ta üretilen pamuğun kalitesiz olduğunu söyledi.Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile birlikte hayat bulan Şanlıurfa'da yıllarca "stonbil" türü pamuğun ucuz olarak çiftçiye satıldığını ifade eden üreticiler, "Bölge çiftçisi kaliteli pamuk üretimine yöneltilmesi gerekir.

 Bundan yaklaşık 7 yıl önce ABD'den getirilen 'stonbil' türü pamuk bölge çiftçisine satıldı. Bu pamuk kalitesiz olduğu için borsada gerçek yerini alamadı. Bölgede özellikle Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü ve Tarım İl Müdürlüğü yeni pamuk ürünü desenlerini araştırmalı ve çiftçi kaliteli pamuğa yönlendirilmeli. Çiftçi yıllarca pembe kurttan çektiğini hiç bir şeyden çekmedi. Kaliteli İzmir pamuğu borsada iyi fiyat bulurken, GAP'ta yetiştirilen pamuk düşük fiyattan satılmaktadır" dedi.

Diyarbakır'da "gold" türü kaliteli pamuğunun ekilmeye başladığını vurgulayan çiftçiler, "Diyarbakır kaliteyi yakalıyor. Şanlıurfa çiftçisi ürettiği pamuğu istediği fiyata satamıyor. Bunun temel nedeni de pamuğun kalitesiz oluşudur. Çiftçinin yanlış yönlendirilmemesi için mutlaka bazı tedbirler alınması gerekir. Türkiye'de bulunan yerli pamuk tohumu yerine ithal tohumlar getirilmeli. Bunu yaparken de daha önceden yapılan hatayı göz önünde bulundurmalıyız. Pamuğun, havaya, suya, toprağa uyumuna ve verimine dikkat edilmeli. Pamuk ekim konusunda mutlaka bilinçlendirilmeliyiz" diye konuştu