1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Amerika’dan Diyarbakır’a kurtarma helikopteri
Amerika’dan Diyarbakır’a kurtarma helikopteri

Amerika’dan Diyarbakır’a kurtarma helikopteri

Rus uçaklarının Türk sınırındaki ihlâl ve tacizleri NATO tarafından yakından izleniyor.

A+A-

Amerikan Hava Kuvvetleri, düşen uçakların pilotlarını kurtarma konusunda uzman bir helikopter birliğini Diyarbakır’a askeri hava üssüne gönderdi.

Amerikan Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Diyarbakır Hava Üssü’ne küçük gruplar halinde askeri destek birlikleri göndermeye başladı. 

Düşman hava sahasında düşen uçakların pilotlarını bulma ve kurtarma konusunda uzan helikopter birlikleri, koalisyon güçlerinin Suriye’de yürüttüğü operasyonlara destek için göreve başladı.


“Kurtarma operasyonlarına yatılacaklar”


Rus uçaklarının Türk hava sahasına yönelik ihlâllerinin dikkatleri Suriye’de hava operasyonu düzenleyen müttefik güçlerine çevirdiği bir dönemde, konuyla ilgili açıklama NATO’da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı ve Amerikan Avrupa Komuta Merkezi Komutanı olan Orgeneral Phillip Breedlove’den geldi. Amerika ve Türkiye’nin eski NATO müttefikleri oldukları kadar, Amerikan Hava Kuvvetleri’nin de Türk Hava Kuvvetleri ile ortak çalışma konusunda uzun bir geçmişinin olduğunu belirten Orgeneral Breedlove, söz konusu destek birliklerinin Irak ve Suriye’de yürütülen hava harekatında personel kurtarma operasyonlarına katılmak amacıyla konuşlandırıldığını belirtti.


“Türk Hükümetinin misafiri olacağız”


Amerikalı komutan, “Diyarbakır Askeri Üssünde Türk Hükümetinin misafiri olacağız. Bu bölgede sürekli bir Amerikan varlığı için bir planlamamız bulunmuyor” sözleriyle görevlendirmenin sahada doğan ihtiyaçlar doğrultusunda yapıldığının altını çizdi.


(Can Hasasu / Al Jazeera)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler