1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Amed'te kültürlerin buluşması
Amed'te kültürlerin buluşması

Amed'te kültürlerin buluşması

Teknik, renk, konu ve içerik bakımından çok geniş ve kapsamlı çalışmaları bulunan Ressam Hasan Bağdaş'ın 'Kültürlerin Buluşması' (Civana Çandan) adlı sergisi Amed Sanat Galerisi'nde açıldı.

A+A-
Yaptığı çalışmalarla Kürtlerin adını dünyaya duyuran Ressam Hasan Bağdaş'ın 'Kültürlerin Buluşması' (Civana Çandan) adlı sergisi Amed Sanat Galerisi'nde açıldı.
 
Teknik, renk, konu ve içerik bakımından çok geniş ve kapsamlı çalışmaları bulunan sanatçı 41 yıldır yaşamını Avustralya'da sürdürüyor.
 
Avustralya'nın önemli sanat galerilerinde farklı zamanlarda 30 kişisel sergi açan Bağdaş, 2004 yılından itibaren de Türkiye'nin çeşitli kentlerinde sergi açtı. Tekrardan uzak, sürekli kendini aşma ilkesini tarz edinen sanatçının öncelikleri arasında; doğanın ve çevrenin sorumsuzca kirletilerek tahrip edilişi, insanların sahip olma hırsıyla doğadaki canlıların her gün biraz daha yok edilişi, kendi yaşamında iz bırakan deneyim ve anıları bulunuyor. Küresel kirliliğin ve çevre tahribatı karşısındaki duruşunu eserlerine yansıtan Bağdaş, bu duruşu ile renklerin dilini kullanarak, insanlığa mesaj ileten yeni eserler sunmaya devam ediyor.
 
Sanatçının yine aynı içerikle hazırladığı kişisel sergisi Kültürlerin Buluşması (Civana Çandan) Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'ndaki Amed Sanat Galerisi'nde açıldı. Serginin açılışına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Kültür ve Turizm Şube Müdürü Cevahir Sadak Düzgün ve çok sayıda kişi katıldı. Bağdaş'ın anlatımlarıyla sergiyi dolaşan Kışanak, ne kadar uzakta olursa olsun sanatçının kullandığı imgelerde, yaşadığı sorunlardan, arayış içerisinde olduğu konulardan çıkış yolu bulmak için yürüttüğü mücadeleden aslında Kürt halkından uzak olmadığının görüldüğünü söyledi. “Belki ülkeden çok uzaklarda ama resmiyle, sanatıyla halkının içinde ve ülkesinde yaşayan bir sanatçı. O nedenle teşekkür ediyoruz'' diyen Kışanak, şöyle konuştu:
 
“Sorun mekan uzaklığı değil, gönül ve zihin uzaklığıdır. Yüreğinde Kürdistan'ı taşıyor. Bilincinde yine Kürdistan'ı soyutlayarak Kürt halkını ve Kürdistan'da yaşadıklarını, özlemlerini, sıkıntılarını, beklentilerini resmediyor.” Kışanak, herkesi bu anlamlı çalışmayı görmeye davet etti. Amed Sanat Galerisi Koordinatörü Barış Seyitvan da yaklaşık bir buçuk aydan beri Şengal'deki katliamdan kaçarak gelen aileleri konuk ettikleri ve yaşam alanı sundukları galeride yeniden sergi açılışı yaptıklarını söyledi. Seyitvan, emeğinden dolayı Bağdaş'a teşekkür etti.
 
Kürtleri dünyaya duyurdu
 
Daha sonra Hasan Bağdaş'ın biyografisi olan “Sessiz Ruhlar Senfonisi” adlı kitabın yazarı Cennet Bilek konuştu. Bir tesadüf sonucu karşılaştığı Hasan Bağdaş'la sanatla buluştuklarını söyleyen Bilek, “Bir Kürt çocuğunun nasıl başarılara imza attığını, nasıl köyünden çıkıp sanatla buluştuğuna tanık olacaksınız. Köklerine nasıl bağlı olduğunu sanatına yansıttığını göreceksiniz. Hasan Beyi dünya ressamı olarak algılıyoruz. Kürtlerin adını bütün dünyaya duyurduğu için ona teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
 
Bağdaş ise kendisine bu fırsatı verdiği için Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür ederek, kendisini yalnız bırakmayan dostlarını yanında gördüğü için mutlu olduğunu söyledi.  Bağdaş'ın sergisi 12 Ekim tarihine kadar Amed Sanat Galerisi'nde izlenebilir.

HABERE YORUM KAT