1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Amedspor'u süper lige taşıyacak bomba gibi gelişme
Amedspor'u süper lige taşıyacak bomba gibi gelişme

Amedspor'u süper lige taşıyacak bomba gibi gelişme

DİYARBAKIR - TFF 2.Lig'de ekonomik sorunlar yaşayan Amedspor'u uçuracak talip çıktı.

A+A-

DİYARİNSESİ.ORG ÖZEL HABER

Geçtiğimiz sezon kümede kalmayı son maçlarda başaran Amedspor'u süper lige taşımayı vaadeden Kürt asıllı milyarder işadamı Kawa Junaid Rekani Kulübe talip oldu.

İsveç'te yaşayan ve İsveç Allsvenskan Liginde adından başarılarla söz eden Dalkurd'un hisselerinin yüzde 49'unu da satın alan Rekani'nin Amedspor'u A.Ş. statüsüne kavuşturarak bazı şartların yerine gelmesi durumunda kulübe talip olduğu kaydedildi.

Aynı zamanda sitemizin de çok uzun yıllardır yazarlığını yapan Ali Fikri Işık'ın köşesine taşıdığı ve gündeme bomba gibi düşen gelişmeler şu şekilde.
 

Yazar Ali Fikri Işık, Amedspor'u önce Süper Lige ardından UEFA kupalarında mücadele edecek bir kulüp olması için planlanan gelişmeleri şu şekilde ele aldı:

 

Amedsporun bugün içinde bulunduğu durum neredeyse bütün kamuoyunca bilinmektedir. Niyetim bu durumu etraflıca tartışmak değil. Tam tersine bu duruma çare olur umuduyla sizinle hayırlı bir haberi konuşmak istiyorum. Haberin önemi şu; Amedspor ihtiyaç duyduğu bütün imkanları içinde barındıran bir haber bu. Kısaca eğer Amed şehri, Amedspor taraftarı, Amedspor’a gönül verenler ve Amedspor yönetimi bu öneriye evet derse, bu önerinin hayata geçme potansiyeli oldukça yüksek. Ama istisnasız Amedspor camiası bu öneriye evet demeli, desteklemeli ve arkasında durmalıdır. Kesin ve tam mutabakat sağlanmadan bu önerinin hayat bulmasından açıkça konuşmak gerekirse ben kendi adıma kuşkuluyum. 

1- Amedspor'un vizyonu ne pahasına olursa olsun korunacaktır. Amedspor bir Kürt futbol takımıdır. Bu kimlik asla tartışılmaya açılamaz. Bu kimlik olduğu gibi korunacaktır. 

2- Amedspor Halkın takımıdır; Amedsporun halkla ile bağlantısı her zaman korunacaktır. 

3- Amedspor siyaset üstü bir üst kimliktir. Herhangi bir siyasi partinin siyasal amaçlarına hizmet etmeyecektir. Her Kürt kurumu gibi Amedspor’da gelişen siyasi süreçlere ilişkin insani ve demokratik tarzda hassasiyetlerini ifade etmekten hiç geri durmayacaktır. 

4- Amedspor çağdaş bir kurumsallaşmaya kavuşturulacak ve takım ve kulüp kelimenin tam anlamıyla profesyonel hale getirilecektir. Takımın bütün sportif faaliyetleri, bütün branşlarda daha da ileriye götürülerek örnek bir spor kulübü yapılanmasına gidilecektir. 

5- Amedspor'un önümüzdeki beş yıllık hedefi belirlenecek ve bugünden başlayarak bu beş yıllık hedefler adım adım hayata geçirilecektir. Beş yıllık hedeflerin en belirgin vizyonu, Futbol takımını Türkiye Süper ligine taşımak ve Amedsporu UEFA turnuvalarının gediklisi bir takım haline dönüştürmektir. 

Bu hedefleri sizinle paylaşmak ve eğer ortak bir mutabakat oluşursa bu hedefleri uygulamak amacıyla beni vekili tayin eden Sayın Kawa Junaid Rekani’nin öneri ve yol haritası da şudur. 

1- Amedspor mümkün olan en kısa zamanda olaganüstü kongreye gitmeli ve önerdiği yönetim kurulu bu kongrede işbaşına getirilmelidir. 

2- Aynı kongrede genel kurul aynı zamanda A.Ş kurmak için karar almalıdır. Çünkü Amedspor hızla şirketleşmelidir. 

3- Amedspor'un mevcut borç stoku hemen ödenecektir. Yasal meşru ve belgelenen bütün borçlar sıfırlanacaktır. 

4- Bu şampiyonluğa oynayabilecek bir takım yaratmak için en az 1 milyon evro bütçe olarak ortaya konulacak ve Amedspor’un bu sezon hedefi şampiyonluk olarak ilan edilecektir. 

Sayın Kawa Junaid Rekani, bildiğiniz gibi geçen sezon DalKurd’un Allsvenskan’a çıkmasında çok ciddi katkıları olan bir Kürdistan Bölgesel yönetimi vatandaşı, Dahok ‘lu bir Kürt yurtseveridir. Hali hazırda DalKurd A.Ş ‘nin %49 hisselerinin de sahibidir. 

 Bilmiyorum kendimi ayrıca tanıtmaya gerek var mı? 60 yaşındayım ve tek cümle ile, hayalim bir Kürt takımının Avrupa kupalarında oynadığını görmektir. Eğer o günü görebilirsem gözlerin açık gitmeyecek ve kendimi bahtiyar hissedeceğim. 

 

Toparlıyorum. Bu önerinin Amedspor şahsında vucut bulabilmesi için şehrin, taraftarların, karar vericilerin ve mevcut yönetimin tam mutabakatı şarttır. Neden şarttır? Bunun basit bir nedeni var; Türkiye de Amedspor’un sevmeyen yeterince güçlü odaklar var. Eğer bu takım ciddi bir kurumsal yapı kazanmak istiyor ve şampiyon olmak istiyorsa, herkesin gönüllü desteği şarttır. Herkes bu plan ve yol haritasına ikna olmalıdır. Güven duymalıdır. 

Bu konudaki her türlü gelişmelerden sizi haberdar edeceğim. Herkes elinden ne geliyorsa onu bir an önce yapmalıdır. Amedspor hepimizin takımıdır. Her biji Amedspor. 

Kaynak: Amedspor Kamuoyuna Bir Duyuru - Ali Fikri IŞIK