1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Amedspor'a selam olsun!..
Amedspor'a selam olsun!..

Amedspor'a selam olsun!..

Evrensel Gazetesi Yazarı Mehmet Özyazanlar bugün yayınlanan makalesinde "Amedspor'a selam olsun!.." başlığıyla çıkan yazısında Diyarbakır ekibi Amedspor'un yaşadıklarını ele aldı.

A+A-

İkinci Lig temsilcisi Amedspor’un, Süper Lig ekibi Bursaspor’u deplasmanda yenerek Türkiye Kupası’nda adını çeyrek finale yazdırması federasyonu hemen harekete geçirdi. Irkçı, ayrımcı dayatmalara, baskılara direnmeyi gelenekleştirdiği yetmezmiş gibi ciddi sportif başarılara imza atan Amedspor’a artık haddi bildirilmeliydi!..
Spordaki ırkçı, ayrımcı tavırlara, yaklaşımlara, eylemlere göz yuman, hatta bunun ötesine geçip ırkçılığı, ayrımcılığı alenen dayatıp destekleyen devlet/federasyon, barış ve kardeşlik temeli üzerinde yükselen farklı bir spor anlayışının temsilcisi konumundaki Amedspor’un başarısından elbette rahatsız ve Amedspor’u engellemek adına her türlü kirli oyunu oynamaya çalışıyor...


Amedspor yıllardan bu yana deplasmanlarda sürekli olarak ırkçı aşağılamalara, hakaretlere, dışlamalara, ötekileştirmelere maruz kalıyor. Böylesi nefret suçları karşısında kılını kıpırdatmayan federasyon, taraftarları “ideolojik propaganda” yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle Amedspor’a ceza yağdırdı.


Ceza gerekçesi olarak gösterilen sloganlar arasında, “Çocuklar ölmesin maça gelsin” de var. Aslında gurur duyulası bir ceza. Öyle ya; savaşa, ölümlere karşı çıkmak cezalandırılmayı gerektiriyorsa bundan ancak gurur duyulur.
Sadece disiplin cezası vermekle de yetinmiyorlar. Polis, kulüp binasını basarak “Ayağınızı denk alın” mesajıyla birlikte kendince gözdağı veriyor. Ülkemizde barışı, kardeşliği, özgürlüğü, eşitliği savunmanın bedeli ağır ne de olsa...

Etiketler :

HABERE YORUM KAT