1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Amedspor'a karşı sürekli ırkçı hakaretler bitmiyor
Amedspor'a karşı sürekli ırkçı hakaretler bitmiyor

Amedspor'a karşı sürekli ırkçı hakaretler bitmiyor

Başakşehir-Amedspor maçında attıkları sloganlar ile açtıkları pankart gerekçesiyle Amedspor taraftarı 29 kişi gözaltına alınmıştı.

A+A-

Diken.com yazarlarından Burcu Karakaş haberinde , Amedsporlu taraftarın hemen hemen her deplasman maçında yaşadıkları büyük haksızlıkları dile getirdi.. 

İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda oynanan maç sonrası gözaltına alınan taraftarların tümü serbest bırakılırken Amedspor’un taraftar grubu ‘Barikat’ın kurucularından Bilal Akkalu, her maçta fiziksel ve sözlü saldırılara maruz kaldıklarını söyledi.

Diken’e konuşan Akkalu, gözaltında yaşanılanları şöyle aktardı:

“Bazı arkadaşlarımıza İstiklal Marşı okutuldu, formaları ve atkıları çöplere atıldı. Gözaltında bulunan bir arkadaşımıza İstiklal Marşı sırasında iki eli havada neden zafer işareti yaptığı sorulmuş. O da,‘Maçın 2-2 biteceğini tahmin ettim’ demiş. Ben ise ifademde sadece takımımı desteklediğimi, ‘Çocuklar ölmesin, stada gelsin’ sloganı attırdığımı söyledim. Sloganı attıran kişi olduğum için tüm suçlamalar benim üzerimeydi. Yaşanan ölümlere karşı duyarlılık gösterdiğimizi, siyasi bir amaçla maça gitmediğimizi ifade ettim. 20 yıldır tribünlere gidiyorum, hiç adli işlemim yok. Şiddete ve küfre hiçbir zaman başvurmuyoruz.”

‘Milli maç havası estiriliyor’

Akkalu, hemen her maçta ‘düşman muamelesi’ gördüklerini, karşı takımın ırkçı tavırlarına ilişkin ise hiçbir işlem yapılmadığını belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu tutum bütün maçlarda, her deplasmanda var. Hiçbir deplasmanda misafirperverlikle karşılanmadık. Her zaman fiziki ve sözlü saldırılara maruz kalıyoruz. Buna karşı hiçbir cezai işlem uygulanmıyor. Diyarbakır’da açtığımız ‘İnadına barış’ pankartımıza bile ceza yazdılar. Söylediğimiz her şey terör propagandası olarak değerlendiriliyor. Rakip takımın ırkçı tezahüratlarına ya da tavırlarına ise işlem uygulanmıyor. ‘Kahrolsun PKK’‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’‘Burası Türkiye, buradan çıkış yok’ gibi sloganlar atılıyor. Başka bir ülkenin takımı gelmiş gibi davranılıyor. Her maçta düşman takım muamelesi görüyoruz. Milli maç havası estiriliyor. Stat bayraklarla donatılıyor. ‘Ölürüm Türkiyem’ şarkıları çalınıyor. Bunlar her maçta yaşadığımız şeyler.” 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler