1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Amedspor Direniş Grubundan herkese dostluk çağrısı
Amedspor Direniş Grubundan herkese dostluk çağrısı

Amedspor Direniş Grubundan herkese dostluk çağrısı

DİYARBAKIR - Amedspor Taraftarları Direniş Grubu Türkiye'de örnek sayılacak bir şekilde gençlere taraftar ve tribün kültürü aşılıyor.

A+A-

Spor Toto 2.Lig Beyaz Grupta şampiyonluk mücadelesi veren Amedspor, trübünleri ful çekiyor. Geçtiğimiz hafta kendi evinde İstanbulspor'u 1-0 mağlup eden Yeşil-Kırmızılı ekibin neredeyse bir o kadar da taraftarı dışarda kaldı.

Bir dönem Diyarbakırspor Tribünlerinin hınca hınç dolu olduğu eski günleri Amedspor devam ettiriyor. Amedspor Taraftarları Direniş Grubu yönetiminde Ramazan Tugay, önemli olan öncelik asla şampiyonluk olmadığını, asıl önem arzeden konu tribün kültürünün, bu kente yakışır bir şekilde gençlere aşılanması olduğunu belirterek şunları söyledi.

1-078.jpg

"AMEDSPOR BİR AİLEDİR"
Amedspor taraftarları Direniş Grubu olarak,  bunca haksızlık ve ayrımcılığa rağmen yıllardır liglerde centilmence mücadele veriyoruz. Direniş Grubu olarak biz tüm camimızı bir aile olarak görmekteyiz. Burada ki öncelikli hedefimiz Amed'e yakışır bir futbol kültürünü tüm gençlerimize aşılamak en önemli hedefimizdir.  


"ÖNCE VATAN PANKARTI"
Örneğin daha geçtiğimiz hafta evimizde oynadığımız İstanbulspor maçında rakip takım sahaya "Önce Vatan" pankartı ile sahaya çıktılar. Ancak anlamadıkları tek şey bizim ne vatanla, ne bayrakla, ne de İstiklal marşı ile asla hiç bir sorunumuz yok. Keşke sahaya barış içinde kardeşlik, sevgi kokan bir pankartla çıksaydılar. Bunu bizzat İstanbulspor başkanınada birebir ifade ettim. Bunu da herkes kafasına iyice koysun. Yönetimler ve kulüpler bu konularda daha dikkatli olmaları gerekirdi. Bu konuyu kınadığımı da İstanbulspor yönetimine başkanına söyledim. 

2-072.jpg


"AMED KELİMESİ 10 BİN YILLIK"
Biz bir futbol kulübüyüz, bizler taraftarız, gözümüze sokarcasına hele ki böyle bir hassas konuların getirilip gözümüze sokulması, gittiğimiz deplasmanlarda düşmanca tavırlar kentleri ayrıştırmaktadır. Sporun ruhu ve dili birleştirici olmalıdır, spor insanların kardeşçe, barış içinde bütünleşmesidir. Ancak 10 bin yıllık bir geçmişe dayanan Amed kelimesi nedense  bir çok kesimin tepkisine neden olmaktadır. Üstelik Amed kelime olarak ta Kürtçe bir terim bile değildir. Bu kentin 10 bin yıllık geçmişteki adıdır, bunu herkes kabul etmek zorundadır. 


3-059.jpg

"TFF BU İŞLERİ KIŞKIRTIYOR"
Amedspor Türkiye liglerinde mücadele vermesine rağmen, TFF'nin verdiği akıl almaz cezaları bizleri sanki bir başka ülkenin takımıymışız gibi düşmanca bir tavır sergilemelerini kabul etmek mümkün değil. Dünya futbol literatüründe bile olmayacak şekilde oyuncumuzun sosyla medyada ki barış temelli yazılarına 12 maç cezayı akıl mantık götüremez. Yine bir başka oyuncumuza verilen 6 maçlık ceza da yine saha içinden değil, saha dışından TFF tarafından verilmesi aslında herşeyi açıklıyor. Ancak herşeye rağmen TFF'nin bu acımasızca tutumuna rağmen, Biz Amedspor Taraftarları olarak herkese buradan barış eli uzatıyoruz. Futbol tüm insanları kardeşçe bütünleştirmesidir. TFF ise bunun tam tersi bir uygulama ile bizleri ayrıştırmaya çalışmaktadır. Düşünebiliyormusunuz halen Amed taraftarları deplasman maçlarına gitmeleri yasak.Gidilen her deplasmanda, daha geçen haftaklarda Erzurum'da, diğer deplasmanlarda sporcularımıza yapılan saldırılar, sırf bu TFF'nin kışkırtıcı kararları sonrası bizlere ağza alınmyacak her türlü hakaretler, küfürler, her trülü ırkçı sloganlara hiç bir şey yapılmamakta, bunların tek sorumlusu TFF'nin makamları bizzat siyaseten yürütmeleridir. 


4-048.jpg
"SEVGİ, BARIŞ KARDEŞLİK"
Ne olursa olsun, tüm bunlara rağmen Direniş Grubu olarak bizler, buraya gelen her rakibi ve taraftarlarını başımızın üstünde karşılıyoruz. Onlara bu kentin kültürü ile misafirperverliğimizi elimizedn ne gelirse dostça karşılamaya devam edeceğiz.


"DİRENİŞ GURUNDA İLKELER VE PRENSİPLER ESASTIR"
30 yıldan fazladır Diyarbakır Tribünlerindeyim, ilk defa bu denli kentin kültürünü yansıtan Amedspor vardır.. Bizler Direniş Grubu olarak, gençleri kötü alışkanlıklarından, küfürden, her türlü uyuşturucudan, alkolden uzaklaştırmak adına, ayrıca Dernek içerisinde asla siyaset konuşulma kati suretle yasaktır bu konuları gençlerimizle sürekli konuşuyoruz. Dernek içerisidne asla laubali hareketler, konuşmalar olmaz.

Ayrıca yine tribünlerimizde asla ve asla küfür olmaması, sahaya kesinlikle en ufak bir toplu iğne dahi atılmaması konusunda çok katı kurallarımız var. Hatta dernek içerisnde bile ilk dönem sigara içme yasağı koymuştuk. Tribünde en ufak bir provakasyon yapan kişi derhal bırakın derneği, bir daha stada sokulmamaktadır. Burada neredeyse herkes birbirini çok çok iyi tanıyor, asıl güvenliği bizler getirdiğimiz katı kurallarla sağlıyoruz. Bu konuda Amedspor yönetimi ile sürekli iletişim halindeyiz, Amed kentinin kültünü gençlerimize aşılamak adına her türlü önlemleri alıyoruz.

"AMEDSPOR YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR"
Amedspor Yönetimi çok ilkeli, prensip sahibi belli kriterlerle bizlere bu konularda çok destek vermektedirler. Özellikle trübünlerden küfürün yok edilmesi herkesi memnun etmektedir. Yönetim ile sürekli paslaşmaktayız, her türlü sorunlarımızda bizlere sahip çıkmatadırlar. Bu konuda Amedspor yönetimine, teknik heyetine tüm sporcularına teşekkür ediyoruz. Tüm spor kulüplerinin Amedspor yönetimini örnek almalarını temenni ediyoruz"

Ayrıca Amedspor yönetimi taraftarlarına çok değer vermektedir, saygı duyulmaktadır. Burada asla bir şirket mantığı ile değil  bu takımın halkın takımı olduğu gerçeği vardır. Ayrıca sporcularımızla aynı bilinçle sahada mücadele vermektedirler. Haliyle böyle olunca taraftarlarda trübünleri çok erken saatlerde hınca hınç doldurmaktadır. Bizim için asıl olan birinci öncelik asla şampiyonluk değildir, önemli olan öncelik ilkler ve prensiplerdir. Bizler Amedspor olarak Türkiye'de çok örnek olabilecek bir tablo ortaya koymaktayız. Hakketmeden hiç bir şampiyonluğu, süper ligi istemiyoruz. Biz alnımızın akyla şampiyon olacağız. Ancak bizlere sahada yapılan haksızlıklarıda herkesin görmesini istiyoruz.

"ARBENE EKİBİ"
Maçlarımızda 23 kişilik arbene ekibi getiriyoruz. Bunun 19'u kadın, 4 tanesi erkek taraftarımızdır. Arbene bildiğiniz gibi bu kentin kültürlerinden bir tanesidir.

Ayrıca Mor Direniş diye sadece kadınlardan oluşan bir taraftar grubumuz var, yine sadece çocukların girip rahatça maçları izleyebileceği çocuk tirübünü çalışmamız var.

Amedspor Direniş Grubunda ilkeler ve prensiplerin olduğu bir gruptur. Burada saygı, sevgi, kardeşlik ve barış esastır. Sadece Tribünlerde değil, tribün dışındada bu ilkler ve prensipler geçerlidir. Gelip stada alkışlayıp destek verip dışarda çakallık yapacak hiç bir bireye içimizde yer yoktur. Bunlar kati prensiplerdir.

"VUR KIR PARÇALA TEZAHÜRATI"
Vur kır parçala tezahüratı çok eleştiri aldı, burada asıl amaç sahadaki futbolculara rakibin ayağını kırsın, parçalasın, 3 puanı alsın diye değil, bu maçı alabilmesi için bütün yüreğini ortaya koymasının gerketiği için taraftarlarımız bu şekilde tezahürat yaptılar. Bunu da bundan sonra taraftarımızın bu tezahüratı kaldıracağız. 

Kimse bizi başkla yerlere çekmesin, bizim asla siyasetle işimiz yok. Bizler bir kez daha söylüyoruz burada sevgi, saygı, kardeşlik esastır, bunu tüm Türkiye'ye haykırıyoruz. Buradan özellikle rakip takım taraftarlarına sesleniyoruz, gelsinler bu kentin ve bu taraftarın nasıl oldğunu isterlerse iç içe maçımızı izleyelim. Amedspor bu halkın bir gerçeğidir, bu kentin asıl temsilcisidir. taraftarda maçlarda ful çekerek bunu tescillmiştir. 

Amedspor Direniş Grubu bir ailedir, buradan grubumuz içinde olan en küçüğünden, en büyüğüne hepsine teşekkür ediyorum. Bizler kocaman bir aileyiz."

DİYARİNSESİ.ORG / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT