1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Amedspor: 'Çocuklara kıymayın efendiler'
Amedspor: 'Çocuklara kıymayın efendiler'

Amedspor: 'Çocuklara kıymayın efendiler'

Bugünkü Fenerbahçe maçına seyircisiz çıkmasını maçın başında 30 saniyelik hareketsizlik eylemiyle protesto eden Amedspor, Türkiye Futbol Federasyonu’nu çifte standart uygulamakla eleştirdi.

A+A-

Amedspor: Haksızlıklar, çifte standartlar ve ötekileştirmeye karşı ‘durduk’

Sahaya, ‘Çocuklar ölmesin, maça da gelsin’ pankartıyla gelen Amedspor, “Kulübümüz dün olduğu gibi bugün de ve yarın da sonuna kadar arkasında durduğu ‘Çocuklar ölmesin, maça da gelsin’ şiarı devam edecektir” dedi.

TFF’ye tepki

Bugün Diyarbakır’daki DİSKİ Seyrantepe stadında seyircisiz oynanan ve 3-3 beraberlikle sonuçlanan maçın ardından Amedspor, resmi internet sitesinden bir açıklama yayınladı.

Amedspor’un ismini değiştirmesinden bu yana haksız uygulamalara maruz kaldığı belirtilen açıklamada, “Hem Ziraat Türkiye Kupası hem de Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grupta onurlu mücadelesini sürdüren bölgenin tek ikinci lig kulübü olan Amedspora sezon başından bu yana yapılan haksız uygulamalar bugün itibariyle çok farklı bir boyut kazanmıştır. İsminin değiştirilmesi sonrası kulübümüze yapılan tehdit ve hakaretler, sezon devam ederken taraflı gözlemci raporları, haksız para cezaları ile sürdürülmüştür” denildi.

Medipol Başakşehir maçında taraftarlarınca ‘ideolojik propaganda‘ yapıldığı gerekçesiyle bir maç seyircisiz oynama cezası verilen kulüp bu maçta ırkçı bir grup tarafından hedef haline getirildiklerini ve son raddeye Bursaspor maçıyla gelindiğini vurguladı.

Deniz Naki’ye destek

Amedspor 12 maç ceza alan oyuncusu Deniz Naki’ye de sahip çıkarak, şu ifadeleri kullandı: “Oyuncumuz Deniz Naki’nin barış çağrılar ise “ideolojik ve ayrımcı” olduğu gerekçesiyle ağır bir şekilde cezalandırılmıştır.Her yönüyle örnek olan bu oyuncumuz, Türkiye futbol tarihinde eşi benzerine az rastlanan 12 maç müsabakalardan men cezası almıştır. Ve tüm bu olanlar Türkiye Kupasında çeyrek final maçlarının başlamasının hemen öncesinde Türkiye Futbol Federasyonu tarafından karara bağlanmıştır.”

‘Fenerbahçe de arzulamadığı bir müsabakada oynadı’

Bu cezaların sadece Amedspor’a verilmesinin manidar olduğunu kaydeden kulüp, bugünkü maçın da bu atmosferde başladığını kaydetti.

“Çocukların ölmemesini isteyen bir kulübe ve oyuncusuna ceza vermek, haksız, taraflı ve insafsızcadır” diyen Amedspor, “Bugün yapılan Fenerbahçe müsabakası da bu atmosferde başlamıştır. Ve kanımızca Fenerbahçe’nin de hiç arzulamadığı bir müsabaka oynanmıştır. Gönül isterdi ki, her iki kulüpte eşit koşullarda ve şartlarda bugün sahaya çıksın. Ancak TFF’nin hukuka ve vicdana aykırı kararları neticesinde bu durum mümkün olmamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

TFF izin vermemiş

Maçın başındaki 30 saniyelik hareketsiz durma eyleminin ‘haksızlıklar, çifte standartlar ve ötekileştirme’ye karşı yapıldığı kaydedilen açıklamaya şöyle devam edildi: “Bu nedenle kulübümüz dün olduğu gibi bugün de ve yarında sonuna kadar arkasında durduğu “Çocuklar ölmesin, maça da gelsin” şiarı devam edecektir.

Ayrıca Fenerbahçe maçına “Çocuklar ölmesin maça da gelsin” pankartıyla çıkma talebimiz TFF tarafından kabul edilmemiştir. TFF’nin bu tutumunu da spor kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Sonuç itibari aldığımız cezalar ve uğradığımız haksızlıklar, çocukların ölmesini istemeyenlerin cezalandırılmadığı, bunu dile getirenlerin sahiplendiği yeni bir sürecin başlamasına vesile olmasını diliyoruz.”

Amedspor, açıklamasına Nazım Hikmet’in şiiriyle son verdi:

“Büyük şair Nazım’ın da dediği gibi;
Sizde böyle koşmuştunuz bir zamanlar,
Çocuklara kıymayın efendiler.”

HABERE YORUM KAT