1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Amed sanat galerisi`nde alçak uçuş
Amed sanat galerisi`nde alçak uçuş

Amed sanat galerisi`nde alçak uçuş

Sanatçı Murat Gök`ün ilk kişisel sergisi olan Firîna Bi Nizmî (Alçak Uçuş) adlı sergisi Amed Sanat Galerisi`nde açıldı.

A+A-

Murat Gök'ün video, dijital baskı ve yerleştirmeden oluşan ilk kişisel sergisi Firîna Bi Nizmî, Alçak Uçuş, LowApproach) sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

Açılışta konuşan Amed Sanat Galerisi Koordinatörü Barış Seyitvan, 4 yıllık süre boyunca galeride gerçekleşen her serginin kendilerini heyecanlandırdığını ancak bölgedeki ve kentteki sanatçıların sergilerinin olması bu heyecan ve coşkuyu arttırdığını söyledi. Seyitvan, önümüzdeki süreçte de bölgedeki sanatçıların eserlerine yer vermenin kendilerini mutlu edeceğini belirtti.

Sanatçı Murat Gök, 2000 yılından beri Diyarbakır'da sanatla ilgilendiğini belirterek, "Alçak Uçuş" sergisinin genel anlamda kendi sanatsal gelişimi ve sanat pratiğinde çok özel bir anlamı olduğunu söyleyerek, " Benim için sanatta belli bir seviyede ilerlemek ve belli bir mesafede olmak anlamına geliyor" dedi. Gök, serginin toplumsal anlamını ise sanatseverlerin yorumuna bıraktığını ifade etti.

Sergiyi salonda yankılanan rahatsız edici uçak sesinin fonuyla dolaştıran sanatçı Gök, kentte alçaktan uçan jetlerin seslerinin insanların ruhsal durumuna etkisini çıkış noktası olarak belirleyip, buradan hareketle yola çıkmış. Gök çalışmalarında yabancılaşma ve sistemin insan ve toplum üzerindeki baskısını işlemiş.

Bireyin özgürlük arayışı

Sergi; ismini sanatçının 2009 yılında yapmış olduğu "LowApproach"  isimli bir video çalışmasından almakta. Sergi genel olarak sistem/ler haline gelmiş olan baskıcı toplumsal kurumlar arasında sıkışmış olan bireyin, pragmatist bir tavırla kendine daha özgü(r) bir yaşam  alanı yaratabilmek için, bu sistem/lerde meydana getirdiği yapısal ve işlevsel dönüşümleri (ki bunlar birey için yeni bir habitatken sistemler açısından tahribattır) ele almış.Sergi, 21 Nisan'a kadar Amed Sanat Galerisi'nde açık olacak.

 

HABERE YORUM KAT