1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Amed, katliama karşı ye vücut oldu
Amed, katliama karşı ye vücut oldu

Amed, katliama karşı ye vücut oldu

HDP’nin Diyarbakır’da yüzbinlerce kişinin katılımıyla düzenlediği mitinge yönelik bombalı saldırıyı Halepçe katliamı provası olarak değerlendiren Diyarbakır’daki sivil toplum örgütü temsilcileri ve yurttaşlar, olayın ikinci gününde alanlara çıkarak “Her ş

A+A-

Katliamın yaşandığı yere karanfiller bırakılarak yaşamını yitirenler anılırken, patlamada yaralanan bazı yurttaşlar da patlamam yerine tekrar gelerek “Buradayız, bombalarınızdan, silahlarınızdan, tanklarınızdan, toplarınızdan korkan namerttir. Yıldıramayacaksınız” dedi. Kentin dört bir tarafında HDP’ye destek için gürültü çıkarma eylemi yapılırken, birçok apartman, balkon ve evlerin pencerelerine HDP bayrakları asıldı. Taziyelerin kabul edildiği HDP önü ise sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar hiç boşalmadı.


HDP’nin önceki gün İstasyon Meydanı’nda yüzbinlerin katılımıyla düzenlediği “büyük İnsanlık Buluşması” mitingine yönelik bombalı saldırılar, resmi olmayan bilgilere göre 4 kişinin yaşamını yitirmesine 416 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Yaşanan katliama yönelik tepkiler büyürken, kent dinamikleri de yurttaşlara öncülük edip, “Her şeye rağmen Barış” dedi. Ofis Semti'nde bulunan AZC Plaza önünde bir araya gelen bini aşkın STÖ temsilcisi ve üyesi, açtıkları "Her şeye rağmen barış" pankartıyla saldırıların gerçekleştiği yere doğru yürüyüş düzenledi.

Sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz”, "Katil Erdoğan" ve "Direne direne kazanacağız" sloganlarının atıldığı yürüyüşe, binaların cam ve balkonlarına çıkan Diyarbakırlılar da zafer işaretleriyle, yoldan geçen araçlar da korna çalarak destek verdi. Yürüyüş, bombalı saldırılardan ikincisinin yaşandığı elektrik trafosunun önünde son bulurken, olay yerine karanfiller bırakıldı.

Katılan tüm STÖ'ler adına açıklamayı Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi yaptı. 

‘Artık yeter’


Yaşanan saldırıyı HDP'yi baraj altında bırakmak isteyenlerin bir girişimi olarak niteleyen Elçi, "Seçim süreci boyunca HDP'ye dönük gerçekleştirilen saldırılar ve dün burada yaşanan bombalı saldırılar, yarın sandık başında ve 8 Haziran'da yaşanabilecekler konusunda büyük kaygılar taşımamıza neden oldu" dedi. 


Yaşanan bombalı saldırılara rağmen HDP'nin sergilediği sağduyulu ve barışçıl duruşun daha büyük provokasyonların önüne geçtiğini söyleyen Elçi, "Ülkemizde yakaladığımız barış ortamının maalesef bir seçime kurban edilmek istenmesini kaygıyla izliyoruz. Gerilim artırılarak, kan dökülerek seçmenin iradesine ve seçim sonuçlarına müdahale edilmek istenmektedir. Ülkemiz bu yaşananları çok gördü. Bu acıları çok yaşadı. Artık bunlara yeter diyoruz" diye konuştu.


‘Provokasyona zemin hazırlayanlar da suçludur’

Ortadoğu'da yaşanan savaş ortamının, Türkiye'de var olan barış atmosferinin değerini bir kez daha kanıtladığını ve tüm sorunların çözüm yolunun tüm kesimlerin mecliste temsil edilip, konuşulmasıyla aşılabileceğini vurgulayan Elçi, "Bunun dışında yürütülen politikalar ne olursa olsun, ülkenin bir savaş ortamına sürüklenmesine neden olacaktır. Biz kentte bulunan STÖ'ler olarak yaşanan saldırıyı şiddetle kınarken, bu saldırıyı gerçekleştirenler bir yana bu provokasyonların yaşanmasına zemin hazırlayanların da en az onlar kadar suçlu olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu çerçevede toplumun bütün kesimlerini sağduyuya ve daha barışçıl açıklamalar yapmaya davet ederken, yetkilileri de etkin önlemler almaya ve bu saldırıların gerçek faillerini ortaya çıkarmaya davet ediyoruz" dedi. 


‘Kardeş katli çıkarmak istediler ama halk oyuna gelmedi’


Azadi İnisiyatifi Sözcüsü Sıtkı Zilan yaşanan saldırıyı Özgür Haber Gazetesi’ne değerlendirerek şunları söyledi: “İyi ki büyük bir panik olmadı. Selahattin Demirtaş’ın da çağrısı önemliydi. Halkımız da sakindi. Maalesef kaç kişi yaşamını yitirdi ve yaralananlar oldu. Sükunet içinde olması önemliydi. Asıl amacı Kürtleri birbirine kırdırmaktı. Bazı Kürtler AKP ve bazı Kürtler Hüda-Par’a oy veriyor. Amaçları onları birbirine düşürüp kardeş katli çıkarmaktı.

 

Selahattin beyin açıklamaları çok önemli. ‘Hüda-Par, AKP ve diğer partilere oy verenler kardeşimizdir’ dedi. Hepimiz bir provokasyon olacağını tahmin edebiliyorduk. Amaçları bu süreci sabote edip kardeş katli çıkarmaktır. O gün nasıl bir sükunet olduysa seçim günü de bir sükunet olmalı. Bugün eğer bir sorun olursa bu hareket kitleyi kontrol edebileceğini gösterdi. Kobanê olaylarından büyük ders çıkarıp siviller olarak karşı karşıya gelmememiz lazım varsa bir sorun diyalogla çözmemiz gerekir.”

Yıldıramazsınız


Yapılan açıklamanın ardından saldırının gerçekleştiği trafonun önüne karanfiller bırakıldı. Yerde halen kan izleri ve yurttaşlara ait eşyaların yerde olduğu göze çarparken, kanlı pankart ve dövizler de dikkat çekti. Yüzlerce karanfil ile yerdeki kanla birlikte alan kırmızıya büründü. Katliamın yaşandığı yere karanfiller bırakılarak yaşamını yitirenler anılırken, patlamada yaralanan bazı yurttaşlar da patlama yerine tekrar gelerek “Buradayız, bombalarınızdan, silahlarınızdan, tanklarınızdan, toplarınızdan korkan namerttir. Yıldıramayacaksınız” dedi. Yaralanan yurttaş, gerçekleştirilen bombalı saldırıyla hedeflenen provokasyonlara gelmeyeceklerini belirterek, gereken cevabı sandıkta vereceklerini söyledi. Açıklamaya katılan Diyarbakırlı yurttaşlar ise, gerçekleşen saldırının sorumlusunun gerçekleri yansıtmayan ana akım medya olduğunu belirterek, ana akım medyaya tepki gösterdi.

 

HDP’ye büyük sahiplenme


Saldırının ardından HDP ve DBP il örgütleri, il binasında taziyeleri kabul etti. Sabah saatlerinden itibaren on binlerce kişinin toplandığı HDP önünde ve kentin bir çok yerinde HDP’ye büyük destek geldi. STÖ temsilcileri de HDP il binasına giderek taziye ziyaretinde bulundu. Yapılan açıklamalarda HDP’nin gösterdiği soğukkanlılıktan dolayı teşekkür eden STÖ temsilcileri, barışın kazanacağını söyledi.


Öte taraftan binlerce kişi de Ofis’ten HDP il binasına doğru yürüyüş düzenledi. “Bakılar bizi yıldıramaz” ve “Bizler PKK, bizler meclise” sloganları atan kitleye çevreden de yoğun destek geldi. HDP il binası önünde son bulan yürüyüşün ardından yurttaşlar taziye ziyaretinde bulundu.
STÖ temsilcileri Özgür Haber’e konuştu:

‘Kürt halkını meclisten uzaklaştırmak istiyorlar’

Yaşanan saldırıyı Özgür Haber Gazetesi’ne değerlendiren Eczacılar Odası Başkanı Ferat Değer, “Dünkü saldırıyı tek anlamıyla vahşet olarak görüyoruz. HDP’ye, Kürt halkına hatta tüm partilere bir mesaj verilmek istendi. Kürt halkını katletmek isteyenler 1977’de 1 Mayıs Taksim katliamını yapanlarla aynı zihniyetteler. Barış isteyen Kürt halkını meclisten uzaklaştırmak istiyorlar. Sanki bir iç savaş provası yapıldı. Diyarbakır halkı ve HDP yöneticileri sağduyu davranıp büyük bir insanlık dersi verdi. Bu bombayı atanlar Türkiye’de yaşanan halklara bir mesaj ve bir tehditti. İnsanları sindirmeye çalıştılar. Diyarbakır halkına ve Selahattin Demirtaş’a sağduyulu davranışlarından dolayı teşekkür ederiz. Biz gerçekten barış istiyoruz. Barış kazanacak” dedi.
 

‘Halepçe katliamını hatırlattı’
 

Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akkul da şunları söyledi: “Bu saldırı ile Halepçe’yi hatırladık. Biz Kuyucular Odası olarak esnaflarımızla kepenk kapatarak bu saldırıyı protesto ettik. Tüm esnaflarımız burada. Bu saldırıyı neftretle kınıyoruz. Bu saldırılar barışı durduramaz. Biz barışın arkasındayız. Hiçbir şekilde ne Kürt ne de Türk halkının barışına engel olamaz. Biraz daha sabredip en büyük cevabımızı bugün sandıkta vereceğiz.”


 ‘Katliama yönelik yapılmış profesyonel bir saldırı’


Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Günay şunları kaydetti: “Bu vahşeti anlatmaya cümleler yetmiyor. Kitlenin olduğu bir yerde iki kere bomba patladı ve o trafonun üstünde onlarca insanın bulunduğu daha önceden de biliniyordu. Profesyonel bir saldırı olduğunu düşünüyoruz. Çok ciddi ölümler olabilirdi. Bir katliama yönelik yapılmış profesyonel bir saldırıdır. Trafo dediler ama hastaların üstünden bilyeler çıktı ve bomba olduğunu söyledik. Şiddetle kınıyoruz.”

HABERE YORUM KAT