1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Amed Kadın girişimi barış için bir araya geldi
Amed Kadın girişimi barış için bir araya geldi

Amed Kadın girişimi barış için bir araya geldi

Amed Kadın Barış Girişimi tarafından, "Savaş değil, müzakere hemen şimdi" şiarı ile düzenlenen basın açıklamasında konuşan Amed Kadın Barış Girişimi Leyla Ayaz, "Bu topraklarda denemediğiniz tek şey barıştır. Gelin hep beraber barışı kuralım bu topraklard

A+A-

Diyarbakır'da KJA'nın çağrısıyla birçok kurum ve siyasi parti temsilcilerinden bir araya gelen yüzlerce kadının oluşturduğu Amed Kadın Barış Girişimi, "Savaş değil, müzakere hemen şimdi" şiarıyla her hafta Cuma günü Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaptıkları basın açıklamasının 2'ncisini gerçekleştirdi.

 

Açıklamaya KJA, Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi, DBP Eşbaşkanı Hafize İpek ve birçok kadın katıldı. Kadınlar "Barışı biz kadınlar inşa edeceğiz", "Savaşa 400 uçak kaldıran, barışa bir koster indiremiyor mu?" dövizleri taşırken, sık sık "Jin jîyan azadî", "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" sloganları attı.

 

Açıklama yapan Amed Kadın Barış Girişimi üyesi Leyla Ayaz, 7 Haziran genel seçimlerinden sonra AKP hükümetinin Kürtlere topyekun bir savaş başlattığını ifade etti. 2006'da Başbakan Erdoğan'ın "Kadında olsa çocuk da olsa gereken yapılacaktır" dediğini ve birçok sivil insanın katledildiğini belirten Ayaz, bugün yine aynı kişi tarafından benzer söylemlerle kadın ve çocukların katledildiğini söyledi.
 
'Kürdistan'daki uygulamalar 90'ları aratmıyor'


AKP hükümetinin Kürdistan'da vahşet uygulamaları ile 90'lı yılları aratmadığını hatırlatan Ayaz, Muş'un Varto ilçesinde YJA Star savaşçısı Kevser Eltürk (Ekin Wan) ve Kars'ın Kağızman ilçesinde 3 HPG'linin cenazelerinin vahşice katledildikten sonra insanlık dışı uygulamalarla teşhir ettiğini dile getirdi.

 

Ayaz, "Biz kadınlar bir kez daha buradan söylüyoruz. Kadın özgürlük mücadelesinden korkan bu zihniyet bilsin ki yaptıkları vahşet mücadelemizi sindiremez" dedi.
 
'Öcalan'ın özgürlüğünü ve barışı inşa edelim'


Kadınlar olarak barış istediklerini söyleyen Ayaz, savaş politikalarını hep beraber Kürdistan'dan atarak, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü ile onurlu bir barışı inşa etmek istediklerini dile getirdi. Ayaz, "Bu topraklarda denemediğiniz tek şey barıştır. Gelin hep beraber barışı kuralım bu topraklarda" dedi.


Yapılan açıklamanın ardından kadınlar 10 dakikalık oturma eylemi yaptı. Kadınlar alkış ve zılgıtlarla eylemlerine son verdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler