1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Amed Film Festivali ertelendi
Amed Film Festivali ertelendi

Amed Film Festivali ertelendi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 27 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında yapılması planlanan 2'nci Uluslararası Amed Film Festivali, Kobani'deki olaylar nedeniyle ertelendi.

A+A-
Ortadoğu Sinema Akademisi öncülüğünde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve sivil toplum örgütleri tarafından Diyarbakır'da 27 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 2'nci Uluslararası Amed Film Festivali ertelendi.
 
Konuya ilişkin festival tertip komitesince yapılan yazılı açıklamada, festivalin bu yıl 'özgürlük' temasıyla Suriye'ye adandığı anımsatıldığı açıklamada, "Rojava devrimi olarak ifadesini bulan süreç sadece Rojava'yı değil tüm Ortadoğu sahasını ve festival zeminimiz olan Türkiye alanını da etkilemekte olduğu için bu kararı almıştık. Fakat Rojava'da Kobani direnişi ekseninde şekillenen gelişmeler Ortadoğu başta olmak üzere tüm dünyayı sarsan bir düzeye kavuşmuş durumdadır.
 
Bu yakıcı düzeyin karşısında tepkisiz kalmayı reddeden vicdanların seslerini yükseltmeleriyle başlayan protestoları bastırmak isteyen egemenliğin müdahalesiyle 3 gün içerisinde 30'un üzerinde sivil insan yaşamını yitirdi. Aynı bilanço Kobani'de neredeyse günlük bir istatistiğe dönüşmüşken, her gün Rojava'dan gelen cenazeleri defnediyorken ve toplum bütün dinamikleriyle hassas bir duruşla mücadele ediyorken, festival dediğimiz organizasyonun toplum dışı, soyut bir mekanizmaymış gibi hareket etmesi beklenemez. Bu nedenle 2. Uluslararası Amed Film Festivalini bu gelişmelerden kaynaklı ileri bir tarihe ertelediğimizi üzülerek belirtiyoruz" denildi. 
 
(MP-YRT-AŞ-Y)
 
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT