1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Amed Ekoloji Meclisi eylem yapacak
Amed Ekoloji Meclisi eylem yapacak

Amed Ekoloji Meclisi eylem yapacak

Amed Ekoloji Meclisi, şehrin en değerli iki yerinin yapılaşmaya açılmasına karşı bugün eylem yapacaklarını duyurdu.

A+A-
 Açıklamada, “Elimizden geldiği kadarıyla bu uygulamaların karşısında duracağız” denildi.
Diyarbakır'da çok sayıda Sivil Toplum Örgütü Temsilcisi'nin bir araya gelerek oluşturduğu Amed Ekoloji Meclisi, Diyarbakır Atatürk Stadı'nın yıkılarak yerine TOKİ tarafından AVM ve konut yapılması ile Karayolları Bölge Müdürlüğü yerleşkesinin Diyanet'e devredilmesine tepki gösterdi. Şehir merkezinin en değerli iki yerinin yapılaşmaya açılacak olması nedeniyle meclis üyelerinin bugün geniş katılımlı bir eylem yapacakları açıklandı.
 
'Bu uygulamaların karşısında duracağız'
 
 
Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Amed Ekoloji Meclisi,
 
“Türkiye'de TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle rant olan her yer talan edilmektedir. AKP hükümeti din ve hayır işleri şemsiyesi altında rantçılar için bu tür çalışmaları bize dayatmaktadırlar. Biz bu oyunların farkındayız ve elimizden geldiği kadarıyla bu uygulamaların karşısında duracağız” denildi.
 
 
'50-60 yıllık ağaçlar kesilecek'
 
 
Rant uygulamalarının bir tanesinin de Yenişehir ilçesi valilik yanında bulunan Karayolları yerleşkesinin Diyanet'e devri olduğu belirtilen açıklamada,  “Yerleşkede bulunan 50-60 yıllık ağaçlar kesilip yerleşke yapılaşmaya açılmak istenmektedir. Diyarbakır Ekoloji Meclisi olarak karayollarında ve Atatürk Stadı'ndaki yapılaşmaya karşı yarın (bugün) saat 12:30 da basın açıklaması yapacağız” ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT