1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Amed çocuk meclisi toplandı
Amed çocuk meclisi toplandı

Amed çocuk meclisi toplandı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Çocuk Şube Müdürlüğü, eğitmenler Erdal Tekdemir ve Ebru Ersan'ın girişimiyle oluşturulan Amed Çocuk Meclisi toplandı.

A+A-

Amed Çocuk Meclisi Eşbaşkanları Evin Kurşun ve Arjen Altun başkanlığında yapılan toplantıya 25 üye katıldı.

Çocuk Meclisinde toplumsal şiddet, işkence ve tecavüz, çocuk cezaevi, çocuk işçiliği, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü, demokrasi ve insan hakları gündem maddeleri tartışıldı. Çocuk Meclisi Eşbaşkanı Arjen Altun'un Türkiye'de 1989 yılından itibaren katledilen çocukların sayısını okumasının ardından meclis üyeleri çocuk katliamları hakkında görüş bildirdi.

Gündem maddelerinin tartışılmasının ardından çocuk meclisi adına sonuç bildirgesini okuyan Narin Sevim gündeme aldıkları toplumsal şiddet, çocuk cezaevi, tecavüz, çocuk çalıştırılması, demokrasi ve insan haklarını tartıştıklarını söyledi. Bölgede yaşayan çocukların karşılaştığı olumsuzlukları gazete ve televizyonlardan takip ettiklerini ve ayrıca bu tarz vakalarla sokaklarda karşılaştıklarını dile getiren Sevim, bu tür olayların son bulması adına çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

Mecliste yapılan konuşmalar ve alınan kararların ardından çocuklar boyama ve afişleme etkinliğine katıldı. Boyama ve afişleme etkinliğinde çocuklar, çocuk cezaevlerinin kapatılması, çocuk hakları ve çocuk katliamlarının son bulması için duvarlara slogan ve resim çizdi.

(ÜN-YRT-MO-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT