1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Amatör futbolcu gençlere büyük önem verilmelidir
Amatör futbolcu gençlere büyük önem verilmelidir

Amatör futbolcu gençlere büyük önem verilmelidir

Amatör futbol takımının oluşumunda ciddi bedeller ödenmektedir.

A+A-

Bunların asgariye indirilmesi için Türkiye'deki amatör futbol takımlarının kategorileri bana göre U-11'den başlayıp, U-20 ile sonlanmalıdır.

Mevcut amatör takımları bu yaş gruplarında en az dört kategoride lige girme zorunluluğu getirilmeli ki bulundukları bölgelerde çok sayıda gence spor yaptırmaları sağlansın.
 
A takımların Amatör Kümede oluşumunu Profesyonel Takımların Amatör Branşları, Müessese Takımları, Belediye Takımlarından oluşmalıdır.

A Takımları liginde futbolculara yapılan ödemeler SSK'lı statüsünde olmalı.

Dolayısıyla da Vergi ödenmeli ve bir çok şey kayıt altına alınmış olsun. A takımlar liginde ekonomik yönden güçlü olan kurumlar olduğundan sağlıkla ilgili problemlerde yaşanmayacaktır. İş Güvenliği adı altında maçlarında kurumlar tarafından sağlık ekipleri de tahsis edilmiş olacaktır.

Yirmi yaşını tamamlamış olan futbolcular yetişmiş oldukları kulübe katkı payı verilmek üzere A takım ligine transferlerini yapabilirler.

Transfer yapmayıp futbol oynamaya devam etmek isteyenler de Yerel Yönetimler destekli Mahalli Ligler kurulup bu Mahalli liglerde yaş sınırı olmaksızın top oynayabilirler.

Bu oluşumun sağlıklı bir şekilde devam etmesi için Yerel Yönetimlerden yeni idman sahalarının 40x60 ebatında yapılmasıyla ilgili destekler alınmalı.

Bütün bu organizasyonlar Alt Yapı Amatör Ligi , A Takımlar Ligi , Mahalli liglerin müsabaka organizasyonlarını kurumsallaşmış olan ASKF'ler ve İl Temsilcilikleri yapmalılar.

Bu organizasyonların sağlıklı yapılmasıyla ilgili , İASKF ve İl Temsilciliklerine Yerel Yönetimlerden bütçeler ayrılmalı. 
Sonuçta alt yapı ligi mevcut amatör ligi olarak devam etmeli.

Mevcut Amatörlerin A Takımları Mahalli lig olmalı. Yeni oluşacak A Takımlar ligi de güçlü kurumların desteğiyle oluşarak çok daha kaliteli olmalı. Kulüplere fazla yük olmadan daha fazla gencimize spor yaptırabilmektir.

HABERE YORUM KAT