1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Aman dikkat! 'Kampanyalı tablet' kandırmacası
Aman dikkat! 'Kampanyalı tablet' kandırmacası

Aman dikkat! 'Kampanyalı tablet' kandırmacası

Yıllık 2 milyar dolarlık ithalat yapılan cep telefonunda 'kampanyalı tablet' kandırmacası başladı.

A+A-

 Bayiler, cep telefonu yanında başka ürün satmak için yeni yöntemler geliştiriyor. Bunların başında da 'telefon alana 20 liraya tablet' kampanyaları geliyor. Yeni yöntemde, telefon bayilerinin kapılarında, '9.95-20 liraya tablet hediyenizi almayı unutmayın' yazıları asılıyor. Cep telefonu almak şartıyla tabletlerin bu kadar ucuza verilmesi ise tüketicinin ilgisini çekiyor. Cihaz alanların taksit ödemelerini tarife üzerinden yapması ise tablet kazığının faturada da görülmesini önlüyor.
 
GSM KARTI DA HEDİYE EDİLİYOR
 
Bayiler, müşteri cep telefonu satın aldıktan sonra, yeni bir kampanya yapıldığını, tabletlerin, cep telefonu alanlara, 10 ya da 20 liradan satıldığını, üstelik tablete bir de GSM kartının ücretsiz verileceği belirtiyor. Müşteri, bu kadar uygun fiyata üstelik GSM kartı da verildiği için genellikle bu teklifi kabul ediyor. Sabah'ın haberine göre, işin aslı, cep telefonu faturalarının ancak dikkatle izlenmesi sonucu ortaya çıkabiliyor. Genellikle 'tarifeye ek' ödeme yöntemiyle satılan telefonlarda uygulanan yöntemde, tabletin 12 aylık taksitleri de tarifeye ilave ediliyor. Müşterinin sadece 20 liraya aldığını sandığı tablet, aslında 12 ay taksitle satılmış oluyor.
 
SÖZLEŞMEYİ İYİ OKUMAK LAZIM
 

Bayiler, tableti 20 liraya sattığında bunun ilk taksit olduğunu belirtmiyor. Ya da reklam afişlerinde, 'Aylık 9.95-20 lira taksitle tablet' kampanyası diye yazmıyor. Tüketici dernekleri, bunun müşteriyi kandırmaya yönelik bir pazarlama taktiği olduğunu, ancak müşteriye imzalatılan 10-12 sayfalık satış sözleşmesinin içinde tabletin 12 ay taksitle satıldığını belirten maddeler olduğu için de, tüketici heyetlerinde ya da mahkemelerde sonuca ulaşmanın mümkün olmadığını belirtiyor. Bu nedenle bu tür 'çok uygun' görünen kampanyalarla ilgili detaylı bilgi alınması gerektiği söyleniyor.

HABERE YORUM KAT