Aman dikkat!

Aman dikkat!

Diyarbakırlı öğretmen Nurettin Yanık, bir kitapçıda aldığı Elifba'da harflerin yazılış ve okunuşlarının farklı olduğunu iddia etti.

A+A-

Bu işte matbaa hatası veya kasıt dışı hata olduğuna inanmadığını belirten Yanık, ”Yüce kitabımızı yanlış öğreterek dinimizi yozlaştırma amacı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Kur'anı Kerim'in alfabesi olarak kabul edilen ve Allah'ın kelamını öğrenmede ilk basamak olan Elifba'da harfler yanlış mı yazıldı?. Konuyla ilgili iddia Diyarbakır'lı bir öğretmenden geldi. Nurettin Yanık isimli öğretmen, bir kitapçıdan aldığı Elifba'da harflerin  okunuş ve yazılışlarının farklı olduğunu iddia ederek bu durumun binlerce insanın,özellikle de çocukların Kur'anı Kerim'i yanlış öğrenmesine neden olduğunu iddia etti.

Bu yanlışların kitabı gösterdiği din adamları ve Kur'anı Kerim öğreticileri tarafından da teyit edildiğini belirten Yanık,olayda ihmal değil kasıt olduğunu ileri sürdü.

'KİTABIMIZI YOZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR'

Yanık,” Dağkapı'da bulunan Dua Kitapevi'nden 3 Elifba aldım. Kur'anı Kerim'i yeni öğrenen ve bunu geliştirmek isteyen biriyim. Cebimde sürekli taşırım ve daha kolay öğrenirim diye aldım. Harflerin yazılışları altında okunuşları yazıyor. Büyük hatalar tespit ettim. Mesela Z yerine S yazılmış. Böyle çok hatalar var. Bunu Kur'anı Kerim'i iyi bilen hocalara  gösterdim ve onlar da fark ettiler. Bu bir masal kitabı değil,kutsal kitabımızın alfabesi ve ilk öğrenme basamağıdır. Bu şekilde öğrenen insanlar ve özellikle çocuklar Kur'anı Kerim'i de yanlış öğreneceklerdir. Bu da ilmi ve dini açıdan felaketlere yol açacaktır.” dedi.

'DİYANET GEREĞİNİ YAPMALIDIR'

Diyanet'e ve konuyla ilgili tüm kurumlara çağrıda bulunan Yanık,sorumluların tespit edilerek Müslümanlardan özür dilenmesini istedi. Yanık,” Matbaa hatası olduğuna inanmıyorum. Matbaa hatası olsa mutlaka düzeltirlerdi. Yüce kitabımızı yanlış öğreterek dinimizi yozlaştırma amacı olduğunu düşünüyorum. Bu Elifba'y satan ve dağıtıma verenlerin de hatası var. Bu işin uzmanı olduklarına göre böyle hayati bir konuda en azından kontrol etmeleri gerekirdi. Bu skandalın ilgili kurumlar tarafından da tespit edilerek bunu yapanların cezalandırılmasını ve Müslümanlardan özür dilenmesi lazım.” diye konuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT