1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Amaç aynı miting ayrı
Amaç aynı miting ayrı

Amaç aynı miting ayrı

Diyarbakır'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Dağkapı Meydanı'nda ve İstasyon Meydanı'nda 2 ayrı mitin düzenlendi.

A+A-

Amacı aynı ancak yerleri ayrı olan mitinglerde çok sayıda emekçi, verilen konserlerle gönüllerince eğlendi.

Diyarbakır'da 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle 2 ayrı noktada mitin düzenlendi. KESK, DİSK, TMMOB, Türk-İş ve TTB öncülüğünde Kapı Meydanında çok sayıda emekçi bir araya gelirken, Türkiye'nin 19 ilinde bulunan Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) üyeleri ise, Diyarbakır İstasyon Meydanında buluştu.

Yoğun güvenlik önlemi alındı

Memur-Sen tarafından düzenlenen miting “Emek, Dayanışma, Kardeşlik ve Medeniyet Buluşması” temasıyla düzenlenirken, KESK birleşenleri tarafından düzenlenen mitingde ise, Rojava devrimi selamlandı. Düzenlenen mitinglere katılan binlerce emekçi, verilen konserlerle gönüllerince eğlenerek, halay çekti. Ayrıca Diyarbakır Emniyeti de her iki mitingde güvenliği sağlayabilmek için yoğun bir mesai harcadı. Kentin birçok noktasında yoğun güvenlik önlemleri alınırken, ekipler olası bir olaya müdahale için hazır bekletildi.

'Ya toplum ya hiçlik'

Dağkapı Meydanında düzenlenen mitingde ilk olarak Abdullah Öcalan'ın mesajı okundu. Öcalan mesajında, “Tarihin hiçbir dönemiyle kıyaslanmayacak kadar sosyalizme ihtiyaç duyulmakla birlikte tersine o denli sosyalist ideoloji ve pratikten uzaklık en az kapitalizmin krizi kadar sosyalizmin krizini de ifade etmektedir. Sosyalizmin krizi nesnel nedenlere dayanmamaktadır. Kriz subjektif etkenlerden; tutarlı bilinç, örgüt ve eylem yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Şüphesiz bunda kapitalizmin ideolojik hegemonyası en önemli dış etkendir. Ama belirleyici olan sosyalist ideoloji ve pratikten yoksunluktur. Eklektik yaklaşım ve pratiktir. Finans kapitalizminin hegemonik çağında saldırı sadece emek dünyasına karşı değil, tüm topluma, onun tarihine, ekolojisine ve geleceğine karşıdır. Ya sosyalizm ya barbarlık, ya toplum ya hiçlik anlamına da erişmiştir” dedi.

'Alternatif olmalıyız'

“Tarihin dehlizlerinde kemirici fareler olarak vücut bulan kapitalizm geni çağımızda tüm toplumsal bünyeyi saran kanserdir” diyen Öcalan mesajında şunları söyledi;
“Şüphesiz bunda bilgi tekelciliği de başat rol oynamıştır. Dolayısıyla toplumsal kurtuluş için bilgi savaşını ahlaki ve politik toplum savaşıyla bütünlük içinde vermek esas olmalıdır. Bunun için de sistemi ayakta tutan üçlü sac ayağına; sermaye tekelciliği, endüstriyalizm ve ulus-devlete karşı komün ekonomisi, ekolojik endüstri ve demokratik ulusa dayalı sosyalizmle yanıt vermeliyiz.

Diğer bir deyişle kapitalist moderniteye karşı demokratik moderniteyle alternatif olmalıyız. Reel-sosyalizmin, sosyal demokrat ve ulusal kurtuluşun karma düzenleri; kapitalist moderniteye karşı tek ayaklı kalkınmacı ekonomizmi aşmayan çıkışları nedeniyle yenildiler. Kapitalizmi azgın canavara dönüştürdüler. Kurtuluşun yolu demokratik modernite ve dayalı olduğu demokratik ulus, ekolojik endüstri ve komünal ekonomidir. Hegemonik sistemin günümüzdeki en zayıf halkası Ortadoğu coğrafyasında oluşmaktadır. Bir nevi üçüncü dünya savaşı yaşanmaktadır. Kürdistan bu coğrafyanın merkezindedir. Özgürlük hareketi bu coğrafyadaki tüm halkların, ulusların, kültürel tüm grupların anti hegemonik mücadelesine öncülük konumundadır.”

'Kahrolsun Kapitalist Hegemonyacılık'

İşçilerin ve işsizlerin bu mücadeleye öz ideolojik ve pratik silahlarıyla önderlik etmek durumunda olduğunu belirten Öcalan, “Geçmiş tarihinden ders çıkararak; bölge halklarının tarihine sahip çıkarak, başta köylülük ve varoşlar olmak üzere tüm topluma önderlik rolünü oynamalıdır. PKK kendi tarihi misyonunu böyle tanımlarken, başta Türkiye işçi sınıfına, tüm emekçi halkına, bölge halklarına karşı enternasyonalist dayanışmasını kararlılıkla ifade etmekte ve pratiğiyle yerine getirmektedir. Yaşasın İşçi Sınıfının ve Tüm Halkların Dayanışması, Kahrolsun Kapitalist Hegemonyacılık” diye konuştu.

Çocuk işçilerde katıldı

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik ise, “Biz bu büyüyen umudumuzu bu çoğalan ve her geçen gün toplumsal iddiamızı yeni umutlarla buluşturarak Kürdistan direnişini Gezi direnişiyle ortaklaştırarak, toplumsal kurtuluşu emeğin kurtuluşuyla birleştirerek, özgür özerk Kürdistan şiarıyla yola çıkan kervanı durdurmak nasıl ki imkansızdı. Bizim bunu başarıya ulaştırmamız da bu ruhla mümkün olacaktır” dedi. Çocuk işçilerin de katıldığı Dağkapı Meydanı'ndaki kutlama verilen konserin ardından son buldu.

“Biz kardeşlik için buradayız”

İstasyon Meydanı'ndaki mitingde ise, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, konuşmasına, “Tarih şehri, medeniyet şehri, ilim şehri, maneviyat şehri, kardeşlik şehri Diyarbakır'a selam olsun” diyerek başladı.  Gündoğdu, geçen yıl 'hak, emek, barış ve kardeşlik yolunda Çanakkale'de olduklarını hatırlatarak, bu yıl aynı inançla 'Emek, dayanışma, kardeşlik ve medeniyet buluşması için' Diyarbakır'da olduklarını kaydetti.

”1 Mayıs'ı kavga nedeni olmaktan çıkarmak, şiddetten arındırmak, asıl amacına uygun bayram olarak kutlamak için buradayız” diyen Gündoğdu, şunları söyledi;

“1 Mayıs üzerinden toplumun iradesine ipotek koymak isteyenlerin aksine biz evrensel hukuk, ebedi kardeşlik için buradayız. Kadim medeniyetin ortak varisleri olarak medeniyetimizin yeniden inşası için buradayız. Temel hak ve özgürlüklerle insanlık onurunu korumak için buradayız. Her türlü ırkçılıkla mücadele etmek için buradayız. Bir daha işkencelerin olmaması, faili meçhullerin yaşanmaması, kireç kuyularında insanların yakılmaması, kan ve gözyaşının durması için buradayız. Gündoğdu'nun konuşmasının ardından miting olaysız bir şekilde sona erdi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT