1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Altyapı çalışmaları tamamlanıyor
Altyapı çalışmaları tamamlanıyor

Altyapı çalışmaları tamamlanıyor

Belediyemiz, her yağış sonrası eksikliği daha iyi anlaşılan yağmursuyu ve kanalizasyon şebekesi çalışmasının yüzde 65'ini tamamlandı.

A+A-
Belediyemiz, her yağış sonrası eksikliği daha iyi anlaşılan yağmursuyu ve kanalizasyon şebekesi çalışmasının yüzde 65'ini tamamlandı.
 
Kentin 50 yıllık geleceğinin güvence altına alacak çalışma nedeniyle yolların kazıldığını bildiren DİSKİ Genel Müdürümüz Zülküf Karatekin, 23 milyon avroluk  projenin aksilik çıkmaması halinde haziran ayında tamamlanacağını açıkladı.
 
Büyükşehir Belediyemizin, her yağış sonrası yollarımızın göle dönüşmesini, evlerin ve işyerlerinin sular altında kalmasını ve yolların bu nedenle bozulmasını önlemek amacıyla başlattığı yağmursuyu şebekesi çalışması devam ediyor.
 
Belediyemize bağlı DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan 'Diyarbakır Yağmursuyu şebekesi ve Atık Su Kolektörlerinin ve şebekesinin yapılması Projesi'ne, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) ile yapılan sözleşme uyarınca Ocak 2013'te başlandı. Avrupa Birliği'nin yüzde 85, DİSKİ'nin yüzde 9 ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yüzde 6 katkısıyla gerçekleştirilen proje kapsamında, Diyarbakır'ın yolları büyük oranda kazılarak yağmursuyu şebekesi ve ayrı kanalizasyon hattı döşeme çalışmasının yüzde 65'i tamamlandı.
 
45 km yağmursuyu, 85 km kanalizasyon şebekesi döşendi
 
2013 yılından bu yana 45 kilometre yağmursuyu, 85 kilometre de kanalizasyon şebekesi döşeyen DİSKİ, bir aksilik çıkmaması halinde, 22 kilometrelik yağmursuyu ve 28 kilometrelik kanalizasyonu da Haziran 2015 tamamlamayı hedefliyor.
Yaklaşık 23 milyon avroya mal olacak çalışma hakkında bilgi veren DİSKİ Genel Müdürümüz Zülküf Karatekin, geçmişte de içme suyu ve kanalizasyon şebekesi inşa çalışması yürütülürken yolların kazıldığını, ancak çalışmanın tamamlanmasıyla kentin ve kent halkının rahat bir nefes aldığını söyledi.
 
Kentin geleceği için yollar kazılıyor
 
Kanalizasyonların açıktan aktığı, bu nedenle bulaşıcı hastalıkların yaşandığı, musluklarından bir damla suyun akmadığı, evlerde tankerlerle getirilen suyun kullanıldığı günlerden; 24 saat temiz suyun aktığı, atık suların kolektörler vasıtasıyla toplandığı, arıtılarak Dicle Nehri'ne akıtıldığı bu günlere gelindiğine dikkat çeken Karatekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yağmursuyu kanalını örme çalışması nedeniyle vatandaşların zorluklar yaşadığını, günlük hayatlarına hemen yansımadığı için öneminin anlaşılamadığını biliyoruz. Ancak bugün gelecek DİSKİ tarafından yürütülen altyapı çalışmalarıyla örülüyor. Bu nedenle halkımızın; kentin 50 yılını güvence altına alacak altyapı çalışmaları nedeniyle yolların kazıldığını bilmesini istiyoruz.”
 
Haziran da tamamlanacak
 
Kentin her geçen gün büyüdüğünü, altyapının da buna paralel geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Karatekin, 2013 yılından bu yana 45 kilometre yağmursuyu, 85 kilometre de kanalizasyon şebekesi döşendiğini, bir aksilik çıkmaması halinde, 22 kilometrelik yağmursuyu ve 28 km kanalizasyonun da Haziran 2015 tamamlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
 
Tüm emeklerin ve olanakların kentin altyapısı, yani geleceği için kullanıldığını kaydeden Karatekin, “DİSKİ Genel Müdürlüğümüz bugün artık son 15 yılda yapılan yatırımları, daha da büyüterek Diyarbakır'ın modernleşmesine katkı sağlıyor.” dedi.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT