1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Altuğ’dan üzücü kazayla ilgili açıklama
Altuğ’dan üzücü kazayla ilgili açıklama

Altuğ’dan üzücü kazayla ilgili açıklama

Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ, Ramazan Bayramı’nın son günü Eğil-Diyarbakır seferini yaparken başka bir aracın çarpması sonucu trafik kazasına karışan belediye otobüsüyle ilgili bilgi verdi.

A+A-

Altuğ, kazada belediye çalışanı Abid Sünkür’ün yaşamını yitirdiğini, 69 yaralıdan bir bölümünün de kazaya sebebiyet veren diğer araçtaki yaralılar olduğunu ifade etti. Bu arada Eş Başkanlar da bugün Eğil’e giderek kazada yaşamını yitiren belediye çalışanı Abid Sünkür’ün ailesine taziyede bulunacak. 

Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ, ilçelere sefer yapan belediyeye ait 9 metrelik toplu taşıma araçlarının 70, 12 metrelik belediye otobüslerinin ise 100 yolcu taşıma kapasitesine sahip olduğunu, bunun araçların ruhsatlarında da belirtildiğini bildirdi.

Altuğ, söz konusu toplu taşıma araçlarından 9.8 metre uzunluğundaki yarım otobüslerin, 26’sı oturan 44’ü ise ayakta olmak üzere 70, 12 metrelik tam otobüslerin ise 36’sı oturan 64’ü ayakta olmak üzere 100 yolcu taşıma kapasitesine sahip ruhsatı olduğunu kaydetti. Altuğ, “Toplu taşıma aracımız M3 diye adlandırılıyor. M3, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı toplu taşıma aracı üreten fabrikalara verilen bir ruhsattır. Bu aynı zamanda toplu taşıma aracı üretme belgesidir. Kazaya karışan araç da bu firmalardan temin edilmiştir.” diye konuştu.

Yaralıların hepsi otobüsteki yolculardan oluşmuyor

Trafik Tescil Müdürlüğü’nün verdiği ruhsatla aracın toplu taşıma yapmaya uygun olduğunu ve bu ruhsatta da aracın 70 yolcu taşıyabileceğini söyleyen Altuğ, “Kaza sonucunda birçok yaralı bulunduğunu biliyoruz. Ancak kazaya karışan ikinci bir araç da bulunmaktadır. Bu araç kazaya da sebebiyet vermiştir. O araçta bulunanlar da yaralanmıştır. Kazaya sebebiyet veren araçtaki yaralılar da belediye otobüsü yolcuları gibi algılanmıştır. Ayrıca bayramın son günü olması nedeniyle araca yoğun bir talep vardı. Ama yaralıların hepsinin bizim araçta olduğu bilgisi doğru bir bilgi değildir.” şeklinde konuştu.

Adli ve idari işlemler sürüyor

6363 sayılı Yasa’yla il sınırlarının hizmet sınırı olduğunu, toplu taşıma hizmetinin büyükşehir belediyelerinin görev ve sorumluluğuna verildiğini belirten Altuğ, kentin 17 ilçesinde tüm mahalle ve kırsal alanlarına toplu taşıma hizmeti götürdüklerini söyledi. Altuğ, kazanın yaşandığı alanda Karayolları Müdürlüğü ile ilgili ciddi bir sıkıntının bulunduğunu, bunun trafik tutanaklarına da geçtiğini vurguladı. İkinci bir aracın kazaya sebebiyet vermesinden dolayı toplu taşıma aracının kazaya karıştığını kaydeden Altuğ, kazayla ilgili adli sürecin ve idari işlemlerin belediye tarafından takip edildiğini bildirdi.

Yaşanan kazada bir belediye çalışanının yaşamını yitirdiğini, bu nedenle büyük bir üzüntü içinde olduklarını aktaran Altuğ, “Yaşamını yitiren Abid Sünkür’e Allah’tan rahmet ve ailesine başsağlığı diliyoruz. Aracımızda bulunan yolcularımızın bir kısmı da yaralandı. Yaralılara da acil şifalar diliyoruz. ” dedi.

Eş Başkanlar Abid Sünkür’ün ailesine taziyede bulunacak

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, bugün Eğil’e giderek yaşamını yitiren belediyemiz çalışanı Abid Sünkür’ün taziyesine katılacak.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler