1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Altındaki tehlikeli sinyal
Altındaki tehlikeli sinyal

Altındaki tehlikeli sinyal

DİYARBAKIR- Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası (DİKO) Başkanı Mustafa Akkul, altının son 10 günde hızlı bir yükseliş yaptığını belirterek, altın fiyatlarındaki tehlikeli sinyalin devam ettiğini söyledi.

A+A-

DİKO Başkanı Mustafa Akkul, geçen haftayı fed dalgasıyla bir düşük, bir yüksek geçiren altın fiyatlarının cuma günü kapanışında yakaladığı rekor yükselişi koruduğunu kaydetti. Altın onsunun yeni haftanın ilk işlem gününde bin 400 dolar sınırına yakın seyrettiğini belirten Akkul, altındaki bu yükselişin devam etmesini beklediklerini de dile getirdi.

Altının zirveye koştuğunu ifade eden Akkul, “Geçen haftanın piyasalarda ana gündem maddesi olan ABD Merkez Bankası (Fed) tutanaklarıyla dev dalgalara kapılan altın fiyatları yükselişte karar kıldı. Fed etkisiyle önce düşen ancak ardından hızlıca toparlanıp yükselişe geçen altın fiyatları yeni haftada da yukarı yönlü seyrediyor. Cuma kapanışta ABD'den gelen konut verileriyle rekor yükselen altının onsu 1.395 dolar seviyesine tırmanmıştı. Düşük konut verilerinin desteğiyle hızlı yükselen altın, bugün de benzer seviyededir. Altının onsu 1.396 dolarla, 1.400 dolar seviyesine çok yakın işlem görüyor. Uzmanlar son dönemde altınla ilgili yükseliş tahminlerini artırmış durumda. Riskten kaçmak isteyen yatırımcıların gelişen ülke para birimleri ve borsalarından çıkmasının ardından altın yeniden yükselmeye başladı” dedi.

DİKO Başkanı Mustafa Akkul, nisan ayı başından bu yana sert düşüşün ardından altının yeniden kritik bin 400 dolar sınırına aştığını söyledi. Akkul, bu durumda Suriye'yi de göz önünde bulundurarak, altın fiyatlarında tehlikeli sinyalin devam edeceğini kaydetti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT