1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Altında yükseliş sürecek
Altında yükseliş sürecek

Altında yükseliş sürecek

DİKO Başkanı Mustafa Akkul, hükümet ve cemaat arasındaki gerilim devam ettikçe altın fiyatlarındaki yükselişin de süreceğine dikkat çekerek, “Hem alıcı hem de satıcı yurttaşlara çağrımız şudur; altın almak için geç bir zaman değil. Çünkü yükseliş sürecek.

A+A-
Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası (DİKO) Başkanı Mustafa Akkul, altın yükselişleri ile ilgili Yenigün'e açıklamalarda bulundu.
 
Altının yine tırmanışa geçtiğine dikkat çeken Akkul, ancak bunun “alım” konusunda geç bir zaman olduğu anlamını taşımadığını ifade etti. Altının tekrar düşme ihtimalinin olduğunu ancak alıcıların alımdan vazgeçmemesi gerektiğini vurgulayan Akkul, “Yurttaşlar şuanda altın fiyatları yüksek sonra alayım diye düşünmesin. Bu fiyatlar altın alımı için uygundur. Ancak satışı düşünen yurttaşlar ise acil durumları yoksa ellerindeki altını satmasınlar. 'Çok yükselmiş, biraz daha yükselmez' diye düşünmesinler. Altın düşse de tekrardan yükseleceğinden şüphe yok. Kaldı ki yükselişin süreceğini düşünüyoruz. Bu nedenle yurttaşlar bu durumu fırsat olarak düşünüp, ellerindeki altınları satmasınlar” dedi.
 
“Gerginlik sürerse yükselir”
 
Altın fiyatlarının önümüzdeki bir ay içerisinde büyük bir yükselişe geçmesinin kimseyi şaşırtması gerektiğine işaret eden Akkul, şunları kaydetti:
 
“Türkiye'de son zamanlarda yaşanan durumlar altının daha da yükselmesine neden olabilir. Hükümet ve cemaat arasındaki tartışmada bir itibarsızlaştırma söz konusu oldu. Ancak bu gündem devam ettikçe altının yükselme ihtimali de devam edecektir. Yaşananlar altının bugünlere düşmeyeceğinin sinyalini veriyor. Ancak bu yükselme neticesinde de bir daha hiç düşmeyeceği anlamına gelmez.”
 
“Taksitsiz satış iyi oldu”
 
Kredi kartına taksitle altın satışının kaldırılmasına ilişkin de açıklamalarda bulunan Akkul, bu durumun kuyumculuk sektörü için iyi olduğunu ifade etti. Akkul, yurttaşların kredi kartına mahkum duruma geldiğine dikkat çekerek, “Yurttaşlar, kredi kartına taksitle bir yüzük aldıklarında 6-12 gibi sürelerle başka bir şey alamıyorlardı. Ancak bu durumun olması ile yurttaşlar ceplerine göre hareket edecekler. Özetle hem yurttaşlara hem de sektöre yaradı bu durum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT